Z Arts Lexikon
Verze z 3. 5. 2015, 22:05, kterou vytvořil Santli (diskuse | příspěvky) (Virtuos)

Přejít na: navigace, hledání

Virtuos

(z it. virtuoso=ctnostný, vynikající, z lat. virtus=schopnost, zdatnost)

V. je označení osoby, která vyniká v oboru své činnosti, ve vztahu k hudbě interpret výjimečných interpretačních schopností.

V. pochází i it. slova virtuoso, v 17. století označení pro člověka vynikajících schopností (dále také badatel, mecenáš umění a vědy). Postupně se význam pojmu zužoval pro hudebníky vynikajících kvalit a došlo k ustanovení současného významu slova. Jako první jsou takto označováni vynikající operní zpěváci. Dále s rozvojem hudebních nástrojů i instrumentalisté, zejména v 19. stol. houslisté (např. Niccolo Paganini) a klavíristé (Ferenc Liszt).

Virtuozita označuje schopnost snadného překonávání technických obtíží nebo záměrné uplatnění interpretační bravury.

Virtuozní (připuštěn i tvar virtuosní) výkon interpreta se vyznačuje zvukovou brilancí provedené hudby. V-ní hudební skladba je skladba velmi technicky náročná. Termín V-ní v 19. století zproblematizován z důvodu přílišného důrazu na technickou hru a „vyprázdnění“ interpretace od emocí.

Související pojmy:->interpret->sólista->nástroj hudební->skladba

L: FUKAČ, Jiří, Jiří VYSLOUŽIL a Petr MACEK. Slovník české hudební kultury. 1. vyd. Praha: Editio Supraphon, 1997, 1035 p. ISBN 80-705-8462-9. VYSLOUŽIL, Jiří, Jiří VYSLOUŽIL a Petr MACEK. Hudební slovník pro každého. 1. vyd. Vizovice: Lipa--A.J. Rychlík, 1995-1998, 2 v. ISBN 80860932392.

Linda Šantavá 3.5.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Santli, Zofka777