Z Arts Lexikon
Verze z 22. 1. 2015, 13:32, kterou vytvořil LudmilaAndrsova (diskuse | příspěvky) (Venuše jsou nejstarší plastiky znázorňující člověka, přesněji ''neforemnou ženu.)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Venuše jsou nejstarší plastiky znázorňující člověka, přesněji neforemnou ženu. Časově jsou žařeny do nejstaršího pravěkého období zvané paleolit, neboli starší doba kamenná. Tvoženy byly z kamene, keramiky, mamutoviny, kostí či paroží. Plastiky měly zejména význam kultovní. Ženy se v pravěku těšily velké úctě, pokládali je také za tajemné ochránkyně lovu. Tyto figurky neznázorňují ženy krásné, ale matky. Matku jako zachovatelku rodu. Tomu také odpovídá její ztvárnění.

Venuši často chybí obličej, nohy i paže. Důraz je zde kladen především na zvýraznění až přehnaných ženských tvarů-povislé prsy a neforemné tělo jakoby znetvořené opakovaným mateřstvím. . Což je důkazem toho, že pomyslnou ženskou krásu v této době vnímali a zobrazovali pravěcí umělci úplně podle jiných měřítek, než v dobách současných. Ženské tělo bylo zejména „nástrojem“ pro zachování rodu, byť uctívaným.

Příklad: Venuše s rohem z Laussel,Venuše z Hohle Fels, Věstonická venuše, Moravanská venuše, Petřkovická venuše

Zdroje:

PIJOAN, José. Dějiny umění I. Vyd. 1. V Praze: Euromedia Group, 2002, 303 s. ISBN 80-242-0720-6.

NADEIJE, Laneyrie-Dagen. Nevyřešené záhady světa. 1. vyd. Bratislava: Mladé letá, 1999, 320 s. ISBN 80-060-0979-1.

JELÍNEK, Jan. Velký obrazový atlas pravěkého člověka. 1. vyd. Praha: Artia, 1972, 557 s. ISBN 37-005-77.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, LudmilaAndrsova, Zofka777