Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Výzkum archeologický == Kategorie:Vše Kategorie:Památková péče)
 
(Výzkum archeologický)
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Výzkum archeologický ==
 
== Výzkum archeologický ==
  
 +
'''A.v.'''(nebo synonymicky též archeologický průzkum, anglicky archeological research) je ''ucelený soubor specializovaných vědeckých a výzkumných činností, zajišťujících vědecké poznání, záchranu, uchování a dokumentaci archeologických nálezů jako dokladů o činnosti člověka v minulosti, a to včetně interpretace jejich kulturní a památkové hodnoty.'' Podle podnětu rozlišuje výzkum ''záchranný'' (prvotně vyvolaný vnějším podnětem) a výzkum ''badatelský či systematický'' (vyvolaný pouze odborným záměrem). Další kategorizace může archeologické výzkumy podle jejich invazivního charakteru dělit na ''destruktivní'' (archeologická lokalita je odborně narušena a nálezy jsou vyzvednuty) a ''nedestruktivní'' (využití prospekčních metod, při kterých lokalita zůstává v původním stavu).
  
 +
'''Záchranný archeologický výzkum''' je ''typ výzkumu, který je vztahu k památkám nutný v případě narušení známé archeologické situace nebo v případě, kdy lze v dotčeném území takovouto situaci očekávat''. Z těchto dvou hledisek se pak provádí buď tzv. ''předstihový archeologický výzkum'' s cílem zachránit maximum informací nebo tzv. ''archeologický dohled na výkopech'' s cílem evidovat dosud neznámé, případně dosud nepřesně lokalizované polohy.
  
 +
'''Systematický či badatelský archeologický výzkum''' je ''typ výzkumu, který je prováděn kvůli hlubšímu odbornému poznání v oblasti archeologie a vývoje společnosti, za účelem vyřešení vědeckého archeologického problému a je prováděn na území s archeologickými nálezy jinak neohroženém.''
  
 +
Související pojmy: → [[památka kulturní]], → [[rezervace archeologická, památková]], → [[archeologie krajiny]], → [[archeologie experimentální]], → [[průzkum památek]].
  
 +
L: PEK, Tomáš. ''Stavební památky''. Praha : Wolters Kluwer, 2009. 214 s., s. 85.
  
 +
* Národní památkový ústav, viz [http://www.npu.cz/statni-pamatkova-pece-a-archeologie/archeologicky-vyzkum-jeho-soucasti-a-formy/]
  
 +
* Směrnice č. 3/2008 Archeologického ústavu Akademie věd České republiky, v.v.i., viz [http://www.arup.cas.cz/wp-content/uploads/2011/08/Smernice_3_2008-o-provedeni-ZAV.pdf]
  
 
+
Tomáš Pek 3.2.2013, Johana Prokopová 13.12.2013
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Památková péče]]
 
[[Kategorie:Památková péče]]

Aktuální verze z 15. 12. 2013, 21:46

Výzkum archeologický

A.v.(nebo synonymicky též archeologický průzkum, anglicky archeological research) je ucelený soubor specializovaných vědeckých a výzkumných činností, zajišťujících vědecké poznání, záchranu, uchování a dokumentaci archeologických nálezů jako dokladů o činnosti člověka v minulosti, a to včetně interpretace jejich kulturní a památkové hodnoty. Podle podnětu rozlišuje výzkum záchranný (prvotně vyvolaný vnějším podnětem) a výzkum badatelský či systematický (vyvolaný pouze odborným záměrem). Další kategorizace může archeologické výzkumy podle jejich invazivního charakteru dělit na destruktivní (archeologická lokalita je odborně narušena a nálezy jsou vyzvednuty) a nedestruktivní (využití prospekčních metod, při kterých lokalita zůstává v původním stavu).

Záchranný archeologický výzkum je typ výzkumu, který je vztahu k památkám nutný v případě narušení známé archeologické situace nebo v případě, kdy lze v dotčeném území takovouto situaci očekávat. Z těchto dvou hledisek se pak provádí buď tzv. předstihový archeologický výzkum s cílem zachránit maximum informací nebo tzv. archeologický dohled na výkopech s cílem evidovat dosud neznámé, případně dosud nepřesně lokalizované polohy.

Systematický či badatelský archeologický výzkum je typ výzkumu, který je prováděn kvůli hlubšímu odbornému poznání v oblasti archeologie a vývoje společnosti, za účelem vyřešení vědeckého archeologického problému a je prováděn na území s archeologickými nálezy jinak neohroženém.

Související pojmy: → památka kulturní, → rezervace archeologická, památková, → archeologie krajiny, → archeologie experimentální, → průzkum památek.

L: PEK, Tomáš. Stavební památky. Praha : Wolters Kluwer, 2009. 214 s., s. 85.

  • Národní památkový ústav, viz [1]
  • Směrnice č. 3/2008 Archeologického ústavu Akademie věd České republiky, v.v.i., viz [2]

Tomáš Pek 3.2.2013, Johana Prokopová 13.12.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka, Xproj87, Zofka777