Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Víra

Pojem v. označuje „obecně vyjádření postoje, kterým se vztahujeme k něčemu, co stojí mimo možnost aktuálního, nepochybného a plného ověření racionálními prostředky, a přesto je považováno za pravdivé a skutečné“ (Diderot).

Podle Wikipedie se slovo víra používá ve dvou příbuzných a ne vždy přesně oddělitelných významech: 1. Epistemologický význam: v. jakožto přesvědčení, že něco je skutečné či pravdivé, přičemž toto přesvědčení může být jak pravdivé, tak mylné. Jazykově v tomto významu pojem v. odpovídá vazbám „věřit, že …,“ „věřit čemu“. 2. Psychologický a náboženský význam: v. jakožto celková důvěra v nějakou osobu, instituci nebo nauku, poznatky nebo vzpomínky, v to, že nás neklamou smysly, víra v sebe sama, víra ve vlastní úsudek. Jazykově v tomto významu pojem v. odpovídá vazbám „věřit v co,“ „věřit komu“. V tomto významu se slovo víra obvykle používá k vyjádření vysokého stupně důvěry.

Pojem v. se také v přeneseném významu používá ve významu náboženství nebo konfese („přestoupit na jinou víru“), popř. ve starší češtině i "věrnost" nebo "úvěr".

Související pojmy: → náboženství, → geografie náboženství, → sekularizace, → sekta, → památka sakrální.

L: Všeobecná encyklopedie VIII t/ž. Praha : Diderot, 1999, 493 s.

Eva Heřmanová 15.11.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt