Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Urna == Kategorie:Vše)
 
(Urna)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Urna ==
 
== Urna ==
  
 +
(z lat. ''urna'')
  
 +
'''1.''' V antickém Římě ''vědro na nošení vody'' a její udržování, opatřená obyčejně uchy. Podobou i určením byla shodná s řeckou hydrií. Většinou byla hliněná, někdy též ze železa či stříbra.
 +
 +
'''2.''' V antice ''dutá míra'' o obsahu 13 litrů (4 congie či 24 sextariů).
 +
 +
'''3.''' V antice název ''skříňky, do které se vkládaly dotazy na věštby''.
 +
 +
'''4.''' ''Nádoba, popelnice, nejčastěji hliněná nebo bronzová, ve které jsou v žárových hrobech uschovány spálené pozůstatky zemřelého''. Při starověkém způsobu spalování zůstaly zlomky přepálených kostí zachovány.
 +
 +
'''U-y''' etruské z terakoty nebo z kamene v tvaru skříňky s víkem jsou zdobeny na bočních stěnách reliéfně řeckými mytologickými náměty a na víku je ležící nebo sedící postava nebožtíka; '''u-y''' mívají i podobu sedící postavy.
 +
 +
Zvláštním druhem etruských '''u-en''' jsou tzv. kanopy, bronzové nebo terakotové zaoblené '''u-y''' s víkem napodobujícím hlavu zesnulého. Velké množství jich bylo nalezeno u starověké Clusia ve střední Etrusii; nejstarší pocházejí ze 7. stol. př. n. l.
 +
 +
Ve starověkém Římě a Řecku byly '''u-y''' i skleněné. Urny zámožných nebožtíků mívaly podobu soudečku s víkem, válcovité skříňky, truhličky i obydlí (chrámku). Oproti tomu prosté lidové '''u-y''' byly hliněné a nabývaly tvar obyčejného hrnce.
 +
'''U-ami''' nejsou další nádoby dávané do hrobů, do kterých se dávaly nebožtíkům pokrmy a nápoje.
 +
 +
První '''u-y''' se u nás objevily v žárových hrobech z období mezi dobou kultury kamenné a bronzové. V následující starší době bronzové (kultura zvaná únětická) spalování ustoupilo téměř úplně pohřbívání kostrovému. Pohřbívání mrtvých do popelnic se opět objevilo v mladší době bronzové, a to již jako panující obřad pohřební. Tento typ pohřbívání se k nám přišel ze severozápadu.
 +
'''U-y''' se pro ukládání popela z nebožtíků používají dodnes.
 +
 +
'''5.''' '''U.''' ''volební'' je ''schránka sloužící k sběru hlasovacích lístků při volbách''.
 +
 +
Související pojmy: → pohřbívání, → doba bronzová, → kultura únětická, → doba kamenná, → chrám, → hrob, → kanopa, → starověk, → antika, → sklo, → terakota, → bronz, → mytologie, → reliéf, → věštba, → stříbro.
 +
 +
L: SVOBODA, Ludvík. ''Encyklopedie antiky''. Vyd. 1. Praha: Academia, 1973, s. 486;
 +
Václav. ''Slovník antické kultury''. Praha: Svoboda, 1974, s. 638;
 +
''Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí''. Díl dvacátý šestý. Praha : Argo, 2002, s. 1135;,
  
  
Řádka 23: Řádka 49:
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Hmotná kultura]]

Aktuální verze z 9. 2. 2020, 22:48

Urna

(z lat. urna)

1. V antickém Římě vědro na nošení vody a její udržování, opatřená obyčejně uchy. Podobou i určením byla shodná s řeckou hydrií. Většinou byla hliněná, někdy též ze železa či stříbra.

2. V antice dutá míra o obsahu 13 litrů (4 congie či 24 sextariů).

3. V antice název skříňky, do které se vkládaly dotazy na věštby.

4. Nádoba, popelnice, nejčastěji hliněná nebo bronzová, ve které jsou v žárových hrobech uschovány spálené pozůstatky zemřelého. Při starověkém způsobu spalování zůstaly zlomky přepálených kostí zachovány.

U-y etruské z terakoty nebo z kamene v tvaru skříňky s víkem jsou zdobeny na bočních stěnách reliéfně řeckými mytologickými náměty a na víku je ležící nebo sedící postava nebožtíka; u-y mívají i podobu sedící postavy.

Zvláštním druhem etruských u-en jsou tzv. kanopy, bronzové nebo terakotové zaoblené u-y s víkem napodobujícím hlavu zesnulého. Velké množství jich bylo nalezeno u starověké Clusia ve střední Etrusii; nejstarší pocházejí ze 7. stol. př. n. l.

Ve starověkém Římě a Řecku byly u-y i skleněné. Urny zámožných nebožtíků mívaly podobu soudečku s víkem, válcovité skříňky, truhličky i obydlí (chrámku). Oproti tomu prosté lidové u-y byly hliněné a nabývaly tvar obyčejného hrnce. U-ami nejsou další nádoby dávané do hrobů, do kterých se dávaly nebožtíkům pokrmy a nápoje.

První u-y se u nás objevily v žárových hrobech z období mezi dobou kultury kamenné a bronzové. V následující starší době bronzové (kultura zvaná únětická) spalování ustoupilo téměř úplně pohřbívání kostrovému. Pohřbívání mrtvých do popelnic se opět objevilo v mladší době bronzové, a to již jako panující obřad pohřební. Tento typ pohřbívání se k nám přišel ze severozápadu. U-y se pro ukládání popela z nebožtíků používají dodnes.

5. U. volební je schránka sloužící k sběru hlasovacích lístků při volbách.

Související pojmy: → pohřbívání, → doba bronzová, → kultura únětická, → doba kamenná, → chrám, → hrob, → kanopa, → starověk, → antika, → sklo, → terakota, → bronz, → mytologie, → reliéf, → věštba, → stříbro.

L: SVOBODA, Ludvík. Encyklopedie antiky. Vyd. 1. Praha: Academia, 1973, s. 486; Václav. Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974, s. 638; Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl dvacátý šestý. Praha : Argo, 2002, s. 1135;,

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Echo