Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
 
Řádka 1: Řádka 1:
  
  
  Grip patří mezi méně známé filmové profese. Jde o členy kamerové osádky a jejím úkolem je starat se o pojezdovou techniku kamery a manipulaci s kamerou. Často užívaná kamerová technika jsou jeřáby a vozíky nazývané Dolly.
+
  Filmový dabing
  
Gripák – Slengový výraz pro obsluhu pojezdové techniky.  
+
Dabing řadíme mezi umělecké profese užívané ve scénickém umění. O dabingu můžeme mluvit jako o scénickém umění nebo hlasovém herectví. Jde o proces, při kterém přemlouváme audiovizuální dialogy. Nejčastěji je dabing využíván při vzniku cizojazyčné verze filmů nebo počítačových her. Dabing je také použit, pokud při samotném natáčení vzniknou nějaké zvukové ruchy.
Dolly – Kamerová technika, různé pojezdy a vozíky
+
Často se můžeme setkat se změnou dabéra po určitém období v totožném filmu. Tento fakt snižuje sledovanost daného filmu. Změnu zapříčiňuje nákup autorských práv, kdy dochází ke změně majitele autorských práv. Česká republika patří mezi špičku v oblasti dabingu. Mezi známé české dabéry patří Vladimír Brabec, Ivan Trojan, Valérie Zawadská, Martin Stránský, Petr Rychlý nebo Jan Dolandský.
Dolly – Ten kdo hýbe s kamerovou technikou
+

Aktuální verze z 21. 4. 2016, 10:25


Filmový dabing

Dabing řadíme mezi umělecké profese užívané ve scénickém umění. O dabingu můžeme mluvit jako o scénickém umění nebo hlasovém herectví. Jde o proces, při kterém přemlouváme audiovizuální dialogy. Nejčastěji je dabing využíván při vzniku cizojazyčné verze filmů nebo počítačových her. Dabing je také použit, pokud při samotném natáčení vzniknou nějaké zvukové ruchy. Často se můžeme setkat se změnou dabéra po určitém období v totožném filmu. Tento fakt snižuje sledovanost daného filmu. Změnu zapříčiňuje nákup autorských práv, kdy dochází ke změně majitele autorských práv. Česká republika patří mezi špičku v oblasti dabingu. Mezi známé české dabéry patří Vladimír Brabec, Ivan Trojan, Valérie Zawadská, Martin Stránský, Petr Rychlý nebo Jan Dolandský.