Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Turismus církevní (religious tourism)

T.c. představuje Pater Vladimír následovně: „Je to tak trochu nový pojem, se kterým jsme se u nás dosud nesetkávali, ale vracíme se opět k osvědčenému – k putování po starých a slavných poutních místech, které jsou rozsety po naší zemi. Tato poutní turistika je dnes v popředí zájmu i u tzv. nevěřících spoluobčanů, protože souvisí jak s poznáváním přírody, tak i krás umění, které v sobě poutní místo vždy zahrnovalo.“ „Církevní turista se jde podívat na církevní zajímavost, poznávat historii a souvislosti. Nemusí tam jít s tím, že ho tam vede modlitba a víra, ale samozřejmě má možnost se setkat s duchovním rozměrem a nejeden z nich se tady právě setká i s Božím tajemstvím." Tímto způsobem zase popisuje církevní turistiku arcibiskup Graubner.

Pojem t.c. je velmi často a nesprávně zaměňován s pojmem církevní turistika; na rozdíl od pojmu t.c. ale označuje pojem turistika církevní jen jeho součást, a to tu, která je vázána na pohyb turistů vlastními silami, tj. pěší turistika, cykloturistika či vodní turistika. Analogicky jsou rozlišovány i obecné pojmy turismus a turistika.

Související pojmy: → turismus kulturní, → turismus náboženský, → turismus poutní, → turismus sakrální, → místo poutní, → umění, → turistika, → fara, → místo poutní, → trasa poutní, → kostel, → kostel poutní, → areál poutní, → chrám, → hrobka, → krypta, → kostnice, → rotunda, → klášter, → relikviář, → betlém, → muzeum diecézní, → náboženství, → tradice, → svátek, → rituál, → Noc kostelů, → bohoslužba.

Odkazy:
ŠUSTOVÁ, Jana. Veletrh Regiontour se zabývá i církevní turistikou. Český rozhlas [online]. 19. ledna 2013 v 09:05 [cit. 2013-02-19]. Přístup z: [1]
Projekt Církevní turistika, 2015. Přístup z: [2]

Eva Heřmanová 31.3.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Quido Meruňka, Zofka777