Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Tašismus

(z franc. tâche = skvrna, kaňka)

(synonymicky též tachismus)

Objevuje se ve 40. letech 20. stol. v Paříži jako varianta abstraktního malířství. T-u stejně jako směru art autre připravil cestu malíř Wols (W. Schulze), který maloval obrazy s fragmentární kompozice, expresivním, spontánním stylem. Obrazy vypadají jako nedokončené, motiv je rozpoznatelný. Po r. 1940 se dále t. rozvíjel v USA, v polovině 50. let se vrátil do Evropy a zažil zde své vrcholné období.

Název je připisován francouzskému kritikovi Ch. Estiennovi, který 1950 označil abstraktní díla vystavená v galerii Drouin v Paříži za „tachisme“. Rozšíření pojmu je připisováno M. Seuphorovi, který název stylu proslavil 1950 při výstavě „L´imaginaire“, a někdy také M. Tapiému. Termín, nikoli pro označení směru, ale jako technickou charakterizaci malby, použili již dříve F. Fénéon ve stati o plenérové malbě a impresionistech (1889) a M. Denis v článku o V. van Goghovi (1909), v němž tašisty mínil postimpresionisty.

T. se pokouší zachycovat pocity bezprostředně spontánním nanášením skvrn bez předchozího rozvržení kompozice. Vychází ze surrealistického principu automatismu. Často se užívá jako synonymum k umění informelu a je blízké art autre, art brut, lettrismu a lyrické abstrakci.

Vedle Wolse je k předchůdcům t-u počítán i J. Pollock. Další známí tachisté jsou Bryen, H. Hartung, G. Mathieu, H. Michaux, P. Heron a P. Soulages.

Související pojmy: → lettrismus, → abstrakce lyrická, → art autre, → art brut, → art informel, → automatismus, → kompozice, → postimpresionismus, → impresionismus, → malba plenérová, → kritik, → obraz, → malířství abstraktní, → CoBrA.

L: Tachismus. In: Das grosse Kunstlexikon von P.W. Hartmann [on-line]. BeyArs GmbH: Salzburg [cit. 2013-7-19]. Přístup z: [1]; DEMPSEYOVÁ, Amy. Umělecké styly, školy a hnutí: encyklopedický průvodce moderním uměním. Praha : Slovart, c2002, s. 294; JEŘÁBKOVÁ, Barbora. Nežádoucí žádoucí: Bakalářská diplomová práce. Brno, 2013 s. 13. Přístup z: [2].

Anna Goldmanová 19.7.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Joe Angrešt, Quido Meruňka