Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Svazek obcí Česká inspirace

S.o.Č.i. vznikl v roce 1995 na základě dohody šesti měst (Český Krumlov, Hradec Králové, Kutná Hora, Litomyšl, Polička, Telč). V roce 1999 do sdružení obcí přistoupila Třeboň, v roce 2001 pak Jindřichův Hradec; v roce 2005 ze sdružení odchází město Český Krumlov a nahrazuje jej západočeský Cheb. S.o.Č.i. se shodl na tom, že zastaví přijímání dalších členů a jejich počet tak do budoucna zůstane stabilní, tj. osm.

Cílem S.o.Č.i. je podpora rozvoje cestovního ruchu se zaměřením na kulturní nabídku, kulturní a architektonické dědictví. Předmětem činnosti S.o.Č.i. je společná propagace historie a kultury dotčených měst jednak v zúčastněných městech, jednak i v dalších městech v Česku a v zahraničí. S.o.Č.i. každoročně vydává "Kulturní kalendář České inspirace" a tématické brožury (např. Inspirace pro milovníky umění, Inspirace pro rodiny s dětmi, Inspirační víkendy), organizuje nekonečný kvíz atd.; kromě toho je i organizátorem putovních výstav, kulturních eventů, koncertů apod. S.o.Č.i. organizuje i akce typu "Ozvěny festivalů", tj. ukázky festivalů z jednotlivých členských měst v jiných členských městech (např. Prázdniny v Telči tentokrát v Litomyšli).

Mottem činnosti S.o.Č.i. je heslo "za kulturou nejen do Prahy", tj. podpora a prezentace národní a regionální historie a kultury, resp. zdůraznění duchovního a kulturního významu malých měst v tradici Českých zemí a celého středoevropského prostoru.

Webové stránky sdružení S.o.Č.i., viz [1].

Související pojmy: → kultura, → historie, → město, → sdružení, → turismus, → turismus kulturní, → dědictví architektonické, → dědictví kulturní, → propagace, → kalendář kulturní, → brožura, → umění, → event, → koncert, → festival, → kvíz, → výstava, → výstava putovní, → motto, → kultura národní, → kultura regionální, → tradice.

Eva Heřmanová 20.6.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Zofka777