Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Svaz autorů a interpretů

SAI je profesní organizace muzikantů (hudebních autorů a interpretů), která je zastupuje v případech, kdy to nedokáží či nemohou realizovat jednotlivě. SAI není OSA (Ochranný svaz autorský), nespravuje autorská práva, ale kontroluje a připomínkuje činnost MK ČR, organizace OSA, Intergramu aj. institucí. SAI též podporuje různé hudební akce (festivaly Alternativa, Kytara napříč žánry, Hudební veletrh, Porta, Sázavafest, Rock for People, hudební soutěž Startér aj.). Více podrobností viz na [1].

SAI vznikl v roce 1988, o jeho vznik se zasloužili např. Michal Prokop, Michael Kocáb a další. V jeho řadách působili či působí David Koller, Karel Černoch, Bára Basiková, Konzervatoř Jaroslava Ježka nebo jiné školy.

SAI je občanským sdružením, jehož členskou základnu zastupuje devítičlenná rada volená na dvouleté období. Radu v její činnosti kontroluje tříčlenná komise. Každý člen SAI má právo se zapojit do činnosti rady, být do ní zvolen a být informován o její činnosti.

Analogickými institucemi působícími v zahraničí jsou Zväz autorov a interprétov (na Slovensku), jinde, např. v USA, profesní odborové organizace.

Související pojmy: → hudba, → autor, → interpret, → OSA (Ochranný svaz autorský), → festival, → žánr umělecký, → sdružení občanské.

Eva Heřmanová 20.9.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Zofka777