Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Supraphon

S. je hudební vydavatelství, historicky nejvýznamnější česká gramofonová firma, jejíž značka byla zaregistrována již v roce 1932. Značka S. vznikla dle názvu ve své době moderního elektrického gramofonu. V období po 2. světové válce nesly toto označení tuzemské gramofonové desky určené pro export, a napomáhaly tak šíření věhlasu především české klasické hudby v nahrávkách z 30. a 40. let. Díky tehdejší cílevědomé dramaturgii vznikl rozsáhlý katalog titulů představující systematicky dílo Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších osobností české hudební scény i velikánů hudby světové. Nahrávky vytvořili přední domácí i světoví interpreti, komorní soubory a orchestry řízené významnými dirigenty.

V průběhu poválečného vývoje se stal tehdy státní podnik S. exportním závodem (1949), výrobním podnikem (Gramofonové závody - Supraphon, 1961), samostatným vydavatelstvím (Supraphon n.p., 1969), a tedy jistým synonymem českého gramofonového průmyslu. Díky pokračující prezentaci české hudby a proslulosti domácích interpretů se zařadil mezi uznávané gramofonové firmy v Evropě i v zámoří. Důkazem toho je bohatý zvukový archiv považovaný pro svou jedinečnost za významnou kulturní památku.

Navzdory kulturním trendům před rokem 1989 ukrývá archiv S. kromě nesčetného množství snímků všech hudebních žánrů i cenné nahrávky mluveného slova, které jsou nenahraditelným dokladem vývoje českého dramatického umění i hereckého mistrovství.

Úspěšným vývojem prošla také technologie nahrávání a technická úroveň hudebních nosičů. Přes diskutabilní technickou vyspělost tehdejšího Československa měly desky se značkou S. parametry srovnatelné s výrobky významných západoevropských firem.

V roce 1987 vydal S. svůj první CD nosič s vážnou hudbou (Smetanovu Mou vlast), a stal se tak jedním z prvních producentů kompaktních disků, technické novinky v oblasti hudebních nosičů.

Novodobá historie značky S., jenž se píše od roku 1989 přinesla změnu vlastníků. Mezi lety 1993 až 2008 byla většinovým akcionářem vydavatelství S. společnost Bonton a.s., jež byla mimo jiné vlastníkem nakladatelství Albatros, Bonton film nebo Bonton Music. Od konce roku 2008 je majitelem Music pro a.s.

Supraphon a.s. navazuje na nejlepší tradice své vlastní historie. Významnou položkou jeho ediční činnosti je klasická hudba, která značku S. proslavila doslova na celém světě, o čemž svědčí i významné ceny a uznání posledních let - Grand Prix du Disque de L'Europe de L'Académie du Disque, Prize of Golden Disc of Nippon Columbia, Wiener Flötenuhr - Preis der Mozartgemeinde Wien, Cannes Classical Awards a několik nominací na Grammy Awards. Také v oblasti populární hudby patří S. ke klíčovým vydavatelstvím na domácím trhu. Mezi nejvýznamnější umělce tohoto žánru, kteří na značce S. realizovali nejvíce svých nahrávek, patří zpěvák Karel Gott.[1]

Související pojmy: → vydavatelství, → značka, → interpret, → orchestr, → dirigent, → archiv, → památka kulturní, → nosič hudební, → producent, → nakladatelství, → tradice, → Grammy Awards, → hudba populární, → hudba klasická.

Kristýna Kottová 27.1.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Kriskott, MONUDET, Quido Meruňka