Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Stúpa

Nepal-stúpa.jpg

S. v je doslovném překladu 1. schránka na ostatky, můžeme se však setkat z překladem 2. "uzel vlasů." Jedná se o architektonický symbol buddhismu často umístěný ve středu chrámů.

Původním účelem bylo uchování Buddhových ostatků a ostatků jiných světců. Postupem času se stavěla i jako upomínka důležitých okamžiků v životě Buddhy. Některé s-y slouží k uchování posvátných textů, předmětů a podobně. Často mají jen symbolický význam. Uctívání Buddhy doprovází například obcházení s-y ve směru pohybu slunce. Podobný rituál nalezneme u čínské pagody s vestavěným točitým schodištěm.

Nejstarší s-y se datují do třetího století před naším letopočtem. Nejčastěji je nalezneme v Indii, Thajsku a Číně (Tibetu). S. má kruhový půdorys a kopulovitý tvar. Na vrcholu je zploštělá s kamennou čtvercovou ohradou a sloupkem se třemi slunečníky. Slunečníky jsou symbolem úcty a vážnosti, základna slouží jako chodník pro již zmíněný rituál. S. je obehnána kamenným plotem se čtyřmi branami. V průběhu vývoje se s. zvýšila a získala tvar válce s několika oddíly. Zmenšující se slunečníky se ve větším počtu poskládaly nad sebe a vytvořily špičku. Druhé až čtvrté století našeho letopočtu změnilo půdorys na čtverec na upravilo základ s-y. Ta získala venkovní schodiště a terasu (střední Asie).

Stúpa.jpg

Trojrozměrná varianta s-y se nachází v Tibetu a říká se jí čhörten. Symbolizuje tělo, řeč a ducha Buddhy. Nejvýznamnější čhörten pro věřící leží v Nepálu. Jednotlivé stupně stavby symbolizují lásku, soucit, radost a trpělivost. Schody zobrazují deset stupňů duchovního výboje bódhisattvy. Třináct slunečníků s pětilistým lotosovým květem šíří buddhistické učení a pět vlastností buddhovských rodů. Na špičce je sluneční kotouč a srpek měsíce - znak kosmické vznešenosti. Existuje osm čhörtenů odlišených podle osmi činů v životě Buddhy.

Související pojmy: → architektura, → buddhismus, → pagoda, → terasa, → symbol, → světec, → rituál, → chrám, → půdorys, → porta.

L:
Lexikon východní moudrosti: buddhismus, hinduismus, taoismus, zen. Olomouc : Victoria Publishing, 1996. XI, 565 s. ISBN 80-85605-54-6.
ŽAGABPA, Cipön Wangčhug Dedän. Dějiny Tibetu. Praha : Lidové noviny, 2000. 428 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-410-6.
PHUOC, Le Huu. Buddhist architecture. S.l.: Grafikol, 2010. ISBN 978-098-4404-308.
STRATTON, Eric. The evolution of Indian stupa architecture in east Asia. New Delhi: Vedams, 2002?, 154 p. ISBN 81-793-6006-7.
SNODGRASS, Adrian. The symbolism of the stupa. Ithaca, N.Y.: Southeast Asia Program, Cornell University, 1985, v, 407 p. ISBN 08-772-7700-1.

Kateřina Němečková 15.5.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Xnemk00, Zofka777