Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Rondokubismus

Pojem r. značí československý dekorativní styl vzniklý na počátku 20. let 20. století v Praze. Vznikl de facto jako modifikace populárního stylu Art-deco. Zasahuje oblast architektury, užitého umění a designu. R. přímo navazuje na český kubistický styl používaný v architektuře a umění. Ke klasickým kubistickým prvkům přidává zaoblené ornamenty, půlkruhy, kola, koule. Za vznikem r. stál architekt Pavel Janák. Nejznámější a nejvýznamnější stavbou v tomto stylu je pražská Legiobanka v ulici Na Poříčí.

Dalšími možnými názvy jsou: české art deco nebo národní styl. Označení národní styl se používá v oblasti architektury, důvodem je používání národní trikolory na fasádách a časté aplikování tohoto stylu na veřejné stavby. Podle historika architektury Zdeňka Lukeše si r. ve své době získal od architektů pejorativní přezdívku „rohlíčkový styl“ kvůli specifickému zjednodušujícímu půlkruhovému dekoru, mezi veřejností byl však dosti oblíben.

V oblasti designu a užitého umění je styl r. realizován především družstvem Artěl, jehož byl jedním z hlavních osobností opět Pavel Janák. Dalšími tvůrci v tomto stylu byli arch. Josef Gočár, Ladislav Machoň či Václav Špála.

Související pojmy: → kubismus, → kubismus architektonický, → Art-deco, → architektura, →umění, → umění užité, → design, → móda.

L: LUKEŠ, Zdeněk. Český architektonický kubismus. Praha : Galerie Jaroslava Fragnera, 2006, 167 s.; ŠVESTKA, Jiří, VLČEK Tomáš. Český kubismus 1909–1925. Praha : Modernista, 2006, 455 s.

Kateřina Novotná, Eva Heřmanová 16.12.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777