Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Relikviář

Relikviář sv. Maura. Zámek Bečov nad Teplou. Národní kulturní památka ČR, od r. 1995. Zdroj: [1]

(z lat. reliquiarium, reliquiae = ostatky, pozůstatky)

Schránka nebo skříňka, do níž se ukládaly ostatky svatých (jednoho nebo více). R. jsou často krásně remeslně provedené a bohatě zdobené. Nejstarší mají podobu rakve (na celé tělo světce nebo jeho větší část), skříňky, kalichu, krabičky, medailonku, tašičky, amuletu a jiné formy k nošení, pouzder, lahviček, křížů – zvláště ty pro r. ze Svatého Kříže.

Ve středověku byla nejoblíbenější schránka ve tvaru svatyně se sedlovou střechou (př. r. sv. Tří králů, 1190–1125, Kolín nad Rýnem nebo r. sv. Uršuly od Hanse Memlinga, 1489, Bruggy). Počínaje 12. stol. jsou bohatě zdobené r. vystavované na oltářích, nošené při procesích. V té době se menší části relikvií uchovávaly v r. tvaru ruky, nohy a především hlav a bust, zatímco v pozdním středověku se umísťovaly nejčastěji do monstrancí (pro snadnější manipulaci a možnost vystavení).

R. byly zejména v minulosti nošeny při procesích; dnes není r. a relikviím v nich prokazována taková úcta jako v minulosti, kdy často vyvolávaly i pověrčivost.

Související pojmy: → busta, → medailon, → relikvie, → fond nadační, → kritik, → plenář.

L: RULÍŠEK, Hynek. Postavy, atributy, symboly: slovník křesťanské ikonografie. Hluboká nad Vltavou : Alšova jihočeská galerie, 2005. s. 311; CROSS, F a E LIVINGSTONE. The Oxford dictionary of the Christian Church. London : Oxford University Press, 1974, xxxi, s. 1151. ISBN 0192115456.

Anna Goldmanová 12.4.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Joe Angrešt, Quido Meruňka, Zofka777