Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Rekvizita

Pojem r. (z lat. requisitum = potřebná věc) označuje předmět, který používá herec k rozvíjení dané herecké akce. R. může být například talíř s jídlem, lebka, zbraň, láhev, dopis apod. R. tak představuje často jen malé prvky a součásti dekorace (dobové, stylové či psychologicky působící) nebo i předměty, které herci kontaktně používají při filmovém natáčení či divadelním představení.

Typy r.: divadelní r. (v divadle se výrobou či zajištěním rekvizit zabývá → rekvizitář, během představení se o jejich rozmístění na jevišti stará → inspicient), filmová r. (ve filmu, resp. při natáčení hlídá správné umístění předmětů a jejich pohyb po prostoru → skriptka), fotografické r. (tj. doplňkové předměty zvyšující estetický, umělecký či jiný účinek zhotovované fotografie), webdesignová r. představuje určitý pohyblivý prvek či pohyblivou postavu, nepohyblivé prvky či postavy se pak v oblasti webdesignu nazývají pozadím.

Podle Wikipedie lze rekvizity rozdělovat i na r. výpravné (nepohybující se v rámci představení, např. nábytek), r. hrací (přímo se účastnící děje, např. nůž), r. osobní (patřící k dané roli, dotvářející její charakter, např. brýle), r. živé (tj. živá zvířata) a r. spotřební (znehodnocené v rámci natáčení, např. jídlo, oblečení, automobil aj.). (viz [1])

Související pojmy: → dekorace, → film, → divadlo, → inscenace, → scénář, → kulisa, → kostým divadelní, → design, → webdesign.

Eva Heřmanová 9.4.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt