Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Regiony módy

R.m. lze chápat a vymezovat jako 1. oblasti určité typické a historicky vzniklé kultury odívání, které lze bezpečně rozpoznat, které jsou v myslích veřejnosti zažité a všeobecně přijímané; v geografii kultury jimi lze chápat 2. kulturní regiony, které lze vymezit na základě takových znaků jako je společná historie způsobu odívání, dominující vliv vůdčích osobností, tvůců-solitérů, ale i klimatické podmínky, které ovlivňovaly celý předchozí styl odívání i současný módní design, tj. z hlediksa kultury odívání jde o typ homogenních regionů.

Mezi základní evropské regiony módy patří oblast francouzská (Paříž), anglická (Londýn) a belgická (Antverpy).

Francouzská móda je v podstatě na vrcholu již od dob Ludvíka XIV., kdy se Francie stala největším vývozcem luxusních látek. V současnosti je francouzský styl definován celkovou střídmosti a elegancí, jejímž cílem není šokovat, ale spíše vyvolat obdiv k preciznosti a promyšlenosti. Francie má v oblasti oděvnictví bohatou historii, když rozmach značek ovlivňujících světovou módu a módní průmysl celého světa, lze datovat přelomem 19. a 20. století. V této době vznikají značky jako Chanel založená Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Christian Dior, Luis Vuitton či Givenchy.

Anglická móda představuje v podstatě o opačnou situaci. Brit fashion se snaží nabourat a vzájemně přiblížit hranici mezi haute couture a pret-a-porter; využívá nezvyklé kombinace materiálů, barev, střihů, jež kontrastují s tradičním britským konzervativismem. Mezi hlavní představitele a tvůrce britské módy patří Alexander Lee McQueen, Vivienne Westwood (která mj. stála u zrodu punkového hnutí v Anglii), Gareth Pugh a další. Mezi nejznámější značky patří Burberry a Burberry Prorsum vedená Christianem Baileyem. Tato značka, s výsadním právem používat výraz "Royal Warrant" (královský, dvorní dodavatel), je typická jak elegancí, tak přizpůsobením se typickému britskému počasí.

Belgická móda je představována módním regionem ve vlámské provincii Antverpy, kde v letech 1980-1981 vzniklo uskupení módních tvůrců známé jako Antverpská šestka (Walter Van Beirendonck, Ann Demeulemeester, Dries van Noten, Dirk Van Saen, Dirk Bikkembergs, Marina Yee). Typickým rysem této módy je vysoká kreativita, tolerantnost a jedinečnost, při současném zachování podmínky nositelnosti vytvořených modelů. Mezi další současné belgické návrhaře patří Raf Simons (pánská móda) nebo Martin Margiela.

L: Webové stránky zaměřené na módu: [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]. (Seivewright); SEIVEWRIGHT, Simon. Módní návrhářství. Inspirace a tvorba. Brno : Computer Press, 2010, 176 s.

Související pojmy: → móda, → geografie kultury, → region kulturní, → haute couture, → prêt-à-porter, → boutique, → kultura každodenní, → kultura odívání, → průmysl módní, → DIY kultura, → klastr kreativní, → ilustrace módní, → region etnografický, → kroj lidový.

Eva Heřmanová 9.4.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Zofka777