Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Reenactment

Škola starých tanců v Ratajích nad Sázavou, 2004. Zdroj: Foto autorka
Absolventské vystoupení Letní školy starých tanců, Rataje nad Sázavou, 2004. Zdroj: Foto autorka
Dobývání hradu Sion na Kutnohorsku, 2013. Zdroj: [1]

R. (nebo též historical reenactment v překladu historická rekonstrukce) označuje prezentaci historických vzorů (výzbroje, výstroje, uniforem, soubojů, bitev, tanců, rituálů aj.) v té podobě, v jaké opravdu existovaly nebo se udály. R. tedy nepředstavuje pouhé sběratelství historických a starožitných předmětů, ani maximální komercializaci v rámci animace kulturního dědictví, ale snahu o udržení, připomínání a znovuoživení historie (angl. living history), vytvoření pravdivého obrazu určité historické události nebo období, a to s maximální vážností a přesností a se vzdáním úcty konkrétním či bezejmeným osobám. Jde o aktivity na pomezí zábavy, vzdělávání a hry.

Do r. tak lze zařadit např. prezentaci reálií a bitev první a druhé světové války (viz [2]), války ve Vietnamu, stavby hradů (např. hradu Guedelón ve Francii, viz [3]), obléhání a dobývání hradů (viz [4]), středověkých rytířských soubojů (Štíty stříbrného lva 2013 viz na [5]), historického šermu (viz [6]), historických tanců apod.

V Česku se r. zabývají nejrůznější občanská sdružení, kluby vojenské historie, skanzeny. Ve světě jsou reenactmentové aktivity na pokročilejší úrovni (viz [7]).

Související pojmy: → replika, → sběratelství, → starožitnost, → replika, → animace, → dědictví kulturní, → sdružení občanské, → skanzen, → archeologie experimentální.

L: Wikipedia. Heslo Historical reenactment. Přístup z: [8]

Eva Heřmanová 22.7.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777