Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Projekt MONDIS == Kategorie:Vše)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Projekt MONDIS ==
 
== Projekt MONDIS ==
  
 +
'''P.M.''' (MONDIS zkr. z angl. MONument Damage Information System) je ''výzkumný projekt, jehož hlavním cílem je integrace stávajících znalostí a odborných podkladů z oblasti ochrany kulturního dědictví a jejich formalizovaná prezentace.'' Konkrétně se projekt věnuje zejména stavebně-technickému popisu stavu památkových objektů dokumentaci poruch a poškození kulturních památek, analýze vztahů mezi poruchami a jejich příčinami, opatřením ke zmírnění škod a plánování stavebních zásahů, rizikovým činitelům vedoucím ke vzniku poruch a možnostem těmto rizikům předcházet.
  
 +
'''P.M.''' realizuje Katedra kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Výstupem projektu bude webové uživatelské rozhraní a software sloužící všem zainteresovaným subjektům (tj. správcům, vlastníkům, projektantům, stavebním firmám, ale i výzkumným pracovníkům apod.) pro dokumentaci a zejména pro analýzu a progńozu poruch stavebních památkových objektů (v kontextu použitých materiálů a technologií, stavební kontrukce, zatížení, vnějších vlivů aj.) a pro návrh postupu opravy na základě komparace dané situace s již zdokumentovanými případy.
  
 +
Příbuzným projektem k '''P.M.''' je specializovaná ''databáze poruch kulturních památek poškozených povodněmi'' vzniklá v rámci projektu CHEF. Tato databáze je jako otevřený projekt dostupná na webu [http://www.itam.cas.cz/strufail].
  
 +
'''P.M.''' byl pod názvem ''Poruchy nemovitých památek: znalostní systém pro analýzu, návrh intervencí a prevenci'' finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI  DF11P01OVV002). Webové stránky projektu viz [http://www.mondis.cz/en/web/portal
 +
].
  
 +
Související pojmy: [[projekt]], [[projekt otevřený]], [[dědictví kulturní]], [[prezentace]], [[památka]], [[památka kulturní]], [[dokumentace]], [[konstrukce]], [[oprava]], [[komparace]], [[Ministerstvo kultury ČR]].
  
 
+
Eva Heřmanová 7.9.2014
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Památková péče]]

Verze z 7. 9. 2014, 12:43

Projekt MONDIS

P.M. (MONDIS zkr. z angl. MONument Damage Information System) je výzkumný projekt, jehož hlavním cílem je integrace stávajících znalostí a odborných podkladů z oblasti ochrany kulturního dědictví a jejich formalizovaná prezentace. Konkrétně se projekt věnuje zejména stavebně-technickému popisu stavu památkových objektů dokumentaci poruch a poškození kulturních památek, analýze vztahů mezi poruchami a jejich příčinami, opatřením ke zmírnění škod a plánování stavebních zásahů, rizikovým činitelům vedoucím ke vzniku poruch a možnostem těmto rizikům předcházet.

P.M. realizuje Katedra kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Výstupem projektu bude webové uživatelské rozhraní a software sloužící všem zainteresovaným subjektům (tj. správcům, vlastníkům, projektantům, stavebním firmám, ale i výzkumným pracovníkům apod.) pro dokumentaci a zejména pro analýzu a progńozu poruch stavebních památkových objektů (v kontextu použitých materiálů a technologií, stavební kontrukce, zatížení, vnějších vlivů aj.) a pro návrh postupu opravy na základě komparace dané situace s již zdokumentovanými případy.

Příbuzným projektem k P.M. je specializovaná databáze poruch kulturních památek poškozených povodněmi vzniklá v rámci projektu CHEF. Tato databáze je jako otevřený projekt dostupná na webu [1].

P.M. byl pod názvem Poruchy nemovitých památek: znalostní systém pro analýzu, návrh intervencí a prevenci finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI DF11P01OVV002). Webové stránky projektu viz [http://www.mondis.cz/en/web/portal ].

Související pojmy: projekt, projekt otevřený, dědictví kulturní, prezentace, památka, památka kulturní, dokumentace, konstrukce, oprava, komparace, Ministerstvo kultury ČR.

Eva Heřmanová 7.9.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Joe Angrešt, MONUDET, Zofka777