Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Premiéra (premiere, first night)

Pojem p. (z franc. premiére = první, též anglicky first night, německy Erstauffűhrung, Premiere) je výrazem pro 1. první veřejné uvedení, představení uměleckého díla (filmu, divadelní hry, rozhlasové nebo televizní inscenace apod.)na daném území, v určitém státě nebo jazyce, (odtud světová, evropská, česká p., popř. p. v češtině), tedy první představení první inscenace určité „předlohy“. Někdy také označuje 2. první objevení se na veřejnosti (první veřejné účinkování určité osoby). Většinou se jedná o akci slavnostního rázu, za účasti autora (nebo tvůrčího týmu) díla, celebrit a médií.

Pavlovský uvádí, že v euroamerickém divadle předchází p. zpravidla období zkoušek. U nás bývá v profesionálním divadle zakončeno tzv. hlavními zkouškami, při kterých se simuluje představení, ovšem bez účasti diváků. Pak následuje generálka (generální zkouška), která bývá někdy už veřejná (může jich být i několik, zvláště v souvislosti s případnými alternacemi rolí). Vlastní p. může také předcházet i tzv. neveřejná p. (pro zvané) či jedna nebo více předpremiér (někdy se konají mimo sídlo divadla, v jiné obci), které mají ověřit inscenaci před publikem. Dle Dvořáka je p. závěrem zkouškového intervalu, kdy je inscenace oficiálně a slavnostně zveřejněna, stává se součástí repertoáru a je připravena pro sérii repríz, která trvá až do derniéry (→ derniéra).

V souvislosti s alternacemi může být p. několik, u první p. se pak předpokládá kvalitnější obsazení nebo obsazení hvězdami, např. hosty. Důvod několika p. může být ale i společensko-ekonomický (speciálně pro sponzory, pro zřizovatele, pro odbornou veřejnost atp.). P. může končit režisérova práce na inscenaci (zvl. u hostujícího režiséra), přičemž relativně zafixovaný tvar inscenace udržuje v průběhu repríz tzv. režijní dozor, jímž bývá pověřen některý ze stálých pracovníků divadla (dramaturg, asistent režie). De facto může ale režisér na inscenaci pracovat až do derniéry, dokonce může vypsat i přezkušování ať už k provedení změn v inscenaci, k jejímu lepšímu nazkoušení, nebo tzv. oprašovačky po delších pauzách mezi reprízami (např. po prázdninách) apod.

Lze se také setkat s pojmem obnovená p., který označuje první uvedení nově nastudované nebo přestudované inscenace ve stejném divadle, která již měla derniéru (ale např. s jiným hereckým obsazením,ale i s týmž souborem). Viz i pojmy → revival, → předpremiéra.

Inscenace může být ovšem znovu nastudována jinde nebo s větším časovým odstupem; pak se hovoří o přenesené inscenaci, o rekonstrukci inscenace, popř. o vytvoření divadelní repliky.

Související pojmy: → inscenace, → medializace, → celebrita.

L: DVOŘÁK, Jan (2005). Malý slovník managementu divadla. Praha: Pražská scéna, s. 211.; PAVLOVSKÝ, Petr (2004). Základní pojmy divadla: teatrologický slovník. Praha: Libri, s. 224.

Tereza Kuzmová, Veronika Rukriegelová, Ondřej Pešek 31.10.2012, Eva Heřmanová 30.4.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Ope, Quido Meruňka, Zofka777