Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Prague Proms

P.P. je mezinárodní hudební festival, každoročně pořádaný v hlavním městě Praze od roku 2005. Pořadatelem je Český národní symfonický orchestr, který se inspiroval v Londýně, kde se konají jako vrchol sezóny BBC Proms - „promenádní koncerty“ (zkratka z angl. Promenade Concerts → Proms). Povolení k užívání tohoto názvu získali pořadatelé P.P. přímo od BBC.

Festival se koná v letních měsících, hledá atraktivní témata, ale zároveň zachovává nutnou kvalitu. Tvůrci pravidelně připravují nevšední program, kterým chtějí uspokojit široké spektrum posluchačů různých hudebních žánrů. Na své si přijdou milovníci jazzu, opery, muzikálů, filmové hudby, gosplových sborů a mnoha dalších. K nejatraktivnějším koncertům v rámci festivalu bezesporu patří Hollywood night - open air koncert filmové hudby na Václavském náměstí v podání Českého národního symfonického orchestru.

Koncerty se konají ve Smetanově síni Obecního domu, ve Státní opeře Praha, v Kongresovém centru Praha, Paláci Hybernia, Lichtenštejnském paláci, chrámu sv. Barbory v Kutné hoře a v The Loop Jazz Clubu v prostorách Občanské plovárny a Paláce Hybernia.

Na letošním ročníku Prague Proms 2014, v rámci uvedení výstavy režiséra Tima Burtona, odehrál již v březnu Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Johna Mauceriho koncert hudby k filmům tohoto tvůrce, jehož dvorním skladatelem je Danny Elfman. Dalším očekávaným vrcholem pak bude vystoupení zpěvačky Natalie Cole, dcery slavného pianisty, skladatele a zpěváka Nat King Colea, který se uskuteční 15.7.2014 ve Státní opeře Praha.

Související pojmy: → hudba, → festival, → festival hudební, → orchestr, → sezóna, → koncert, → koncert promenádní, → program, → žánr hudební, → jazz, → opera, → muzikál, → hudba filmová, → sbor, → open air, → skladatel hudební.

Odkazy:
O festivalu. Prague Proms 2014 [online]. Přístup z:[1].
Prague Proms 2014 - mezinárodní hudební festival. Kudy z nudy [online]. Přístup z:[2].

Jana Vikukelova 22.5.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Archer, Zofka777