Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Petroglyf (petroglyph)

Petroglyfy. Eastern Sierras & North Owens Valley, California, USA, 2012. Autor: Bill Edwards Photography. Zdroj: [1]
Petroglyfy amerických indiánů. Zdroj: [2]
Petroglyfy v Nikaragui. Zdroj: [3]
Petroglyfy v kráteru vyhaslé sopky Ughtasar, Arménie, 2012. Autor: Petr Nejedlý. Zdroj: [4]

(z řec. petros = kámen, glyf = znak, glyphein = tesat)

P. je 1. ve skále nebo v kameni vytvořený (často stylizovaný a zjednodušený) obraz, obrazec či symbol mající původně rituální (např. iniciační) nebo náboženský význam. Někdy p-y zobrazují i výjevy z každodenního života starých kultur (tanec, lov, hodování, jednotlivé postavy, zvířata). P-y vznikaly za pomocí různých technik - dlabáním, obrušováním, rytím, řezáním, tesáním apod. V dalším významu mohou být p-y chápány i jako 2. primitivní skalní graffiti, které byly domorodým obyvatelstvem využívány za účelem výměny informací (příběhů, zážitků) s osobami, které určitou oblastí procházely a dorazily k (resp. nemohly minout) konkrétní skalní útvar.

P-y lze nalézt na mnoha různých místech světa; nejčastějšími lokalitami jsou posvátná místa, např. v blízkosti kráteru Rano Kau na Velikonočním ostrově (Rapa Nui), prostorové koncentrace p-ů, např. v Kazachstánské oblasti Tamgaly (památka UNESCO, viz [5] nebo [6]) nebo v oblasti Narigua Sierra v Mexiku ([7]) aj.

Související pojmy: → kult, → rituál, → symbol, → místo posvátné, → náboženství, → archeologie, → obřad, → památka, → UNESCO, → geoglyf, → turismus kulturní.

Eva Heřmanová 14.10.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Zofka777