Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Peristyl

P. je sloupořadím (tzv. kolonádou) obklopené nádvoří antického obytného domu nebo paláce. Vnitřní plocha byla ve většině případů dlážděná nebo osázená květinami. P. sloužil k setkávání a pobytu. P. se objevoval i v městských a venkovských domech Římanů, později se stal součástí církevních staveb v podobě předsíní bazilik a kostelů. Součástí p-u byly často kašny.

Podle Bernhard je p. "vnitřní dvůr, obklopený ze čtyř stran sloupořadím. P. byl součástí řeckých obytných domů již od helénského období, objevuje se také na chrámových stavbách a palestře. Římané jej přejali při stavbě vily."

L:
BLAŽÍČEK, Oldřich, J., KROPÁČEK, Jiří. Slovník pojmů z dějin umění: názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění. Praha : Aurora, 2013, 479 s.
BERNHARD, Marianne. Universální lexikon umění: architektura, fotografie, grafika, malířství, osobnosti, sochařství, umělecká řemesla. Praha : Grafoprint-Neubert, 1996, 491 s., 203 s. obrazových příloh.

Související pojmy: → architektura, → architektura řecká, → antika, → kašna, → sloupořadí, → kolonáda, → dvůr, → palác, → dlažba, → stavba, → bazilika, → kostel, → chrám, → vila, → palestra.

H.Ng 21.1.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, H.Ng, Quido Meruňka, Zofka777