Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Performing arts (scénická umění)

Pojem p.a. (z angl. performe – provozovat, předvádět, vykonávat; arts – umění) je výrazem pro 1. kategorii tzv. živých umění, tj. divadelního, hudebního, tanečního umění provozovaného na scéně (tj. může jít o koncertní vystoupení, operní či baletní či jiné divadelní představení); 2. pojem p.a. může také představovat obecný zastřešující pojem pro progresivní, nezávislé, alternativní, inovativní a experimentální formy hudby, divadla a tance realizované často neziskovými organizacemi či jednotlivci.

P.a. obvykle představují finančně i provozně nejnáročnější kategorii realizovaných uměleckých aktivit.

Podle Nekolného lze scénická umění charakterizovat svobodnou tvůrčí aktivitou autorů, skladatelů, textařů, herců, tanečníků, režisérů a výtvarníků. Vedle vlastní tvorby jde i o inovativní interpretaci, o produkci i reprodukci, o představení či prezentace (v podobě turné, přehlídek, festivalů apod.), a to v různých uměleckých žánrech a oborech.

Pojem p.a. je nutno odlišovat od pojmů → performance, resp. performance art a → performer. Další související pojmy → umění, → divadlo, → festival, → turné.

L: DVOŘÁK, Jan (2005). Malý slovník managementu divadla. Praha : Pražská scéna, s. 197-198, 311 s.; NEKOLNÝ, Bohumil (2010). Scénická umění. Studie o sociálně ekonomickém potenciálu kulturních a kreativních průmyslů v České republice. Praha : Institut umění-Divadelní ústav, 15 s. Přístup z: [1]

Eva Heřmanová 30.6.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Zofka777