Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Park miniatur

P.m. je typ atrakce cestovního ruchu, který je tvořen zmenšeninami architektonických, technických nebo i jiných kulturních památek, zpravidla v poměru 1 : 25 až 1 : 50. Jednotlivé miniatury mohou představovat buď stávající známou podobu památky nebo i její vědeckou (zmenšenou) rekonstrukci. Modely jsou obvykle propojeny do naučně poznávací stezky či okruhu umístěného v krajinářském či zámeckém parku, v areálu školy nebo i v areálu bývalého průmyslového objektu.

Příklady: Park Boheminium, Mariánské Lázně, (Česko) aktuálně 50 miniatur (viz [1]); Miniuni - Svět miniatur, Ostrava, (Česko) viz [2]; Park miniatur památek Dolního Slezska, Kowary (Polsko), aktuálně 41 miniatur (viz [3]); Park miniatúr, Podolie (Slovensko), aktuálně 34 miniatur (viz [4]); park France miniature (Francie) představující půdorys Francie s vodními kanály čtyř hlavních řek, se zmenšeninami 166 hradů, zámků, katedrál, přístavů a vesniček v měřítku 1: 30 (blíže viz [5]).

Související pojmy: → maketa, → model, → miniatura, → turismus kulturní, → atrakce, → park zábavní, → park tematický, → půdorys.

Eva Heřmanová 17.4.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Joe Angrešt, Zofka777