Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Panorama / Panoráma

Panorama na Výstavišti (Marold). Zdroj: [1]
Panorama v Holandsku od H. W. Mesdaga. Zdroj: [2]

(řec. pohledově široký záběr, vidět všechno)

1. celkový pohled na krajinu a její zobrazení,

2. instalace, která se snaží co nejvíce navodit dojem skutečnosti, iluzi reálného prostoru; skládá se z rozsáhlého obrazu s trojrozměrnými doplňky (reáliemi) v popředí (jako jsou balvany, keře, kmeny stromů, zbraně, nářadí, vlajky aj.); od diorámatu se liší tím, že je malované plátno po obvodu kruhu a divák stojí ve středu; jakési hlediště by mělo být méně osvíceno, zatímco zesilujícím osvětlením směrem k obvodu je vyvolán pocit prostorové hloubky a šíře; divák má mít pocit, že se dokázal přemístit v čase (například k nějaké významné události), či na jiné místo;

- první p. vznikly začátkem 18. století v Lodnýně (R. Barker) a v Paříži; v 19. století v Německu (K. F. Schinkel), Holandsku (H. W. Mesdag), v Rusku (F. A. Rubo: Bitva u Borodina, 1902), u nás například: p. Bitva u Lipan od L. Marolda, V. Jansy, K. Rašky, K. Štapfera, T. Hilšera, L. Vacátka, které vzniklo v roce 1898 při příležitosti výstavy architektury a inženýrství, dnes v kruhovém objektu v areálu pražského Výstaviště [3]; p. jsou vytvářeny dodnes (M. B. Grekov a Grekovovo armádní studio: Bitva o Moskvu)

Související pojmy: → dioráma; → vnímání; → umění.

L: BALEKA, Jan. Výtvarné umění: Výkladový slovník (malířství, sochařství, grafika). Praha : Academia, 1997, s. 262; TROJAN, Raul, MRÁZ, Bohumír. Malý slovník výtvarného umění. Praha : Fortuna, 1996, s. 145; BERNHARD, Marianne. a kol. Univerzální lexikon umění. Praha, 1996, s. 349.

Andrea Svitáková 18.10.2012, Eva Heřmanová 20.8.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Svitáková, Zofka777