Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Pagoda

Pagoda, Kew Gardens - geograph.org.uk - 504478.jpg

P. je součást buddhistické architektury inspirovaná indickou stúpou. Je to vícepatrová, čtyř/osmihranná štíhlá stavba z kamene, cihel či ze dřeva s vybíhajícími střechami. Jejím vrcholem je hrot s několika kruhy. Na rozdíl od indické stúpy je vyšší, jednotlivé střechy se směrem vzhůru mírně zužují a polokoule se vyskytuje jen na samotném vrcholu pod špičkou.

Účelem této stavby je uchování ostatků, i.e. hrobka. Ostatky je možno rituálně obcházet po točitém schodišti. V Číně navíc příznivě geomanticky (prostřednictvím energie prostoru) ovlivňuje místo, kde je vystavěna. Střední pilíř zastupuje Buddhu, symbol absolutna.

P. se rozšířila do Číny, Japonska a Koreje, a to kolem pátého století. V Číně svého největšího rozkvětu dosáhla právě v 5. století. Nejstarší čínské p-y jsou dřevěné, ty novější jsou z cihel a kamene. Zdobí je plastiky, střechy jsou pokryty glazovanými skleněnými taškami. Na špičce bývá zavěšené větší množství zvonečků, jejichž zvuk šíří buddhistické učení. Uvnitř p. je sloup obtočený schody, nebo šachta se sochami Buddhy. Motivy Buddhy lze nalézt i na venkovní výzdobě v podobě reliéfů.

Patra p-y zastupují jednotlivé světy, stupně bódhisattvovské cesty, nebo cestu k osvícení. Osmihranná základna je symbolem kola učení (osm loukotí - osmidílná cesta).

P. se vyskytuje se také v podobě suvenýrů/darů (východní Asie) a jako nádoba na kadidlo, střed oltáře.


Související pojmy: → architektura, → buddhismus, → střecha, → stúpa, → hrobka, → symbol, → motiv.

L:
Lexikon východní moudrosti: buddhismus, hinduismus, taoismus, zen. Olomouc : Victoria Publishing, 1996. XI, 565 s. ISBN 80-85605-54-6.
PHUOC, Le Huu. Buddhist architecture. S.l.: Grafikol, 2010. ISBN 978-098-4404-308.
FAZIO, Michael W, Marian MOFFETT, Lawrence WODEHOUSE a Marian MOFFETT. A world history of architecture. 2nd ed. Boston: McGraw-Hill, c2008, xvi, 592 p. ISBN 978-007-1544-795.

Kateřina Němečková 15.5.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Xnemk00, Zofka777