Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Ochoz == Kategorie:Vše)
 
(Ochoz)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Ochoz ==
 
== Ochoz ==
  
 +
'''1.''' Ve středověku ''území, které bylo možno od východu do jeho západu pěšky obejít a vrátit se do místa výchozího''.
 +
 +
'''2.''' ''Krytá a zavřená nebo i zcela otevřená chodba kolem budovy, sálu, nádvoří, spojená s prostorem, který obíhá''; také '''o.''' na věžích.
 +
 +
* '''o.''' ''hradební'' – ve středověké opevňovací technice chodba chráněná proti nepříteli a umístěná na vnitřním okraji (''glacis'')
 +
* '''o.''' ''chórový'' – prostor obemykající chór (kněžiště) ve velkých chrámových stavbách. Vznikl obemknutím chóru prodlouženými postranními loděni. Z jedné strany jej vymezují arkády chóru, z druhé zeď, která bývá mnohdy členěna řadou kaplí (chórový '''o.''' s věncem kaplí)
 +
V antickém chrámu ''pteroma'' (z řec. ''pteron'' – křídlo), o. mezi delší zdí cely a vnější řadou sloupů; též ''peristasis''.
 +
 +
Související pojmy: → chór, → chrám, → kaple, → sloup, → arkáda, → hradby, → středověk, → sál, → nádvoří, → věž, → antika.
 +
 +
L:
 +
SYROVÝ, Bohuslav. ''Architektura: naučný slovník''. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1961, s. 202, 233;
 +
BLAŽÍČEK, Oldřich J a Jiří KROPÁČEK. ''Slovník pojmů z dějin umění: názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění.'' Praha: Odeon, 1991, s. 145. ISBN 8020702466;
  
  
Řádka 23: Řádka 36:
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Hmotná kultura]]

Verze z 13. 7. 2019, 17:56

Ochoz

1. Ve středověku území, které bylo možno od východu do jeho západu pěšky obejít a vrátit se do místa výchozího.

2. Krytá a zavřená nebo i zcela otevřená chodba kolem budovy, sálu, nádvoří, spojená s prostorem, který obíhá; také o. na věžích.

  • o. hradební – ve středověké opevňovací technice chodba chráněná proti nepříteli a umístěná na vnitřním okraji (glacis)
  • o. chórový – prostor obemykající chór (kněžiště) ve velkých chrámových stavbách. Vznikl obemknutím chóru prodlouženými postranními loděni. Z jedné strany jej vymezují arkády chóru, z druhé zeď, která bývá mnohdy členěna řadou kaplí (chórový o. s věncem kaplí)

V antickém chrámu pteroma (z řec. pteron – křídlo), o. mezi delší zdí cely a vnější řadou sloupů; též peristasis.

Související pojmy: → chór, → chrám, → kaple, → sloup, → arkáda, → hradby, → středověk, → sál, → nádvoří, → věž, → antika.

L: SYROVÝ, Bohuslav. Architektura: naučný slovník. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1961, s. 202, 233; BLAŽÍČEK, Oldřich J a Jiří KROPÁČEK. Slovník pojmů z dějin umění: názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění. Praha: Odeon, 1991, s. 145. ISBN 8020702466;

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, MONUDET, Zofka777