Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

National Trust

N.T. je britská charitativní organizace zaměřená na zachování národního dědictví a veřejných prostor. Založena byla roku 1895 Octavií Hillovou, sirem Robertem Hunterem a Hardwickem Rawnsleyem. Za dobu své existence se stala jednou z největších britských charitativních organizací. Její příjmy plynou z členských příspěvků, darů a dědictví a obchodních operací. N.T. má více než 4,5 mil. členů a 62 tisíc dobrovolníků.

Organizace pečuje a zpřístupňuje veřejnosti více než 350 historických domů, zahrad a středověkých památek. Věnují se ochraně živočichů (např. netopýrů) a přírody (lesů, močálů, pláží, zemědělské půdy atd.), ostrovů, archeologických pozůstatků, hradů, přírodních rezervacích i vesnic. Např. vyhledávají a pečují o staré stromy a vytvářejí k nim dokumentaci (mapu, průvodce). Věnují se i práci s dětmi. Angažují se i v oblasti umění: každoročně pořádají výstavy v některé z jejich významných budov a pod širým nebem.

V sektoru zemědělství se zaměřují na záchranu starých odrůd (např. vytvářejí mezinárodně důležitou sbírku moštových jablek) a podporují ekologické pěstování potravin. Na jejich statcích se pěstují zemědělské plodiny a N.T. každý rok uděluje cenu nejlepší zemědělský produkt (Fine Farm Produce Awards). V roce 2015 se cena udělovala podesáté a ocenění získalo 62 výrobků od 37 výrobců.

Související pojmy: → dědictví kulturní, → kultura národní, → organizace, → charita, → prostor veřejný, → zahrada, → památka, → archeologie, → dokumentace, → mapa, → průvodce, → výstava, → open air, → umění výtvarné, → produkt, → ekologie, → hrad, → rezervace přírodní, → vesnice, → dobrovolník.

Webové stránky organizace: National Trust [on-line]. The National Trust: Rotherham [cit. 2016-3-14]. Přístup z: [1]

Anna Goldmanová 14.3.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Joe Angrešt, Zofka777