Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Národní divadlo v Praze (The National Theatre in Prague)

N.d. v Praze je kulturní památka a národní symbol s obrovskou historií. N.d. má v současné době čtyři scény - Historickou budovu Národního divadla, Státní operu, Stavovské divadlo a Novou scénu Národního divadla a nabízí představené těchto uměleckých souborů - činohryčinohra, operyopera, baletubalet a laterny magikylaterna magika.

V druhé polovině 18. století se začala vyvíjet potřeba samostatného českého divadla, a tak císař Josef II. v roce 1786 povolil jeho založení. V roce 1850 bylo rozhodnuto o zahájení sbírky na výstavbu a už o 12 let později byla Ignácem Ulmannem dokončena stavba Prozatímního divadla. V 60. letech byla vypsána architektonická soutěž, ve které zvítězil projekt → projekt Josefa Zítka. Vnitřní výzdoba byla pod taktovkou umělců, jakými byli například Mikoláš Aleš, Vojtěch Hynais nebo Josef Václav Myslbek.

Základní kámen historické budovy N.d. byl položen 16. května 1868 a po třinácti letech, 11. června 1881, bylo N.d. slavnostně otevřeno představením Libuše od Bedřicha Smetany. Stalo se tak na počest návštěvy prince Rudolfa II., a to i přesto, že divadlo nebylo ještě úplně dokončeno. Po několika představeních bylo N.d. uzavřeno a mělo být otevřeno až v září 1881, po ukončení všech dokončovacích prací. Večer 12. srpna 1881, kvůli neopatrnosti klempířů, došlo k celonárodní tragédii. Na střeše se vzňal oheň a N.d. zachvátil požár. Přestože část budovy zůstala zachována, bylo třeba sestavit projekt rozsáhlé opravy. Toho se ujal Josef Schulz, který nastoupil po Zítkově rezignaci. Z bezpečnostních důvodů pak došlo k několika změnám, například ke snížení počtu míst v hledišti, zvýšení počtu nouzových východů, rozšíření chodeb, adpod. Po dvou letech intenzivní sbírky bylo N.d. 18. listopadu 1883 znovu otevřeno v podobě, jakou známe dnes.

Novorenesanční budova N.d. se nachází mezi Masarykovým nábřežím, Divadelní ulicí a Národní třídou a je jednou z dominant hlavního města.

Související pojmy: → divadlo, → památka kulturní, → balet, → opera, → činohra, → laterna magika, → umění, → symbol, → identita národní.

L:
FLÍDROVÁ, Dana, KRÁL, Petr. Divadlo před oponou: Národní divadlo. Praha : Národní divadlo, 2013, 45 s.
FLÍDROVÁ, Dana, SEDLÁKOVÁ, Radomíra. Nazdar, Národní divadlo!: příběh o divadle, které postavil národ sobě! : komiksové vyprávění o velkém odhodlání, legendárních sbírkách, základních kamenech, tragickém požáru, celonárodní slavnosti a jednom pozdravu. Ilustrace Jiří Votruba. Praha : Národní divadlo, 2008, 38 s. Archiv (Národní divadlo).
BIEGEL, Richard, SEDLÁKOVÁ, Radomíra. Nová scéna Národního divadla. Praha : Národní divadlo, 2010, 102 s. Archiv (Národní divadlo).
BENEŠOVÁ, Zdeňka, STRAKOVÁ, Petra. BUSTY V NÁRODNÍM DIVADLE. Busty v Národním divadle. Praha : Národní divadlo, 2010, 193 s. Archiv (Národní divadlo).
VRBKA, Tomá, Petra STRAKOVÁ, Petra. BUSTY V NÁRODNÍM DIVADLE. Státní opera Praha: opera 1888-2003 : historie divadla v obrazech a datech = a history of the theater in pictures and dates = die Geschichte des Theaters in Bildern und Daten. Praha : Státní opera Praha ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart, 2004, 597 s. Archiv (Národní divadlo).
LUDVOVÁ, Jitka, STRAKOVÁ, Petra. BUSTY V NÁRODNÍM DIVADLE. Pražský divadelní almanach: 230 let Stavovského divadla = Prague theatre almanac : 230 years of the Estates Theatre. Praha : Státní opera Praha ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart, 2004, 213 s. Archiv (Národní divadlo).
JANEČEK, Václav, KUBIŠTA, Štěpán. Laterna magika, aneb, "Divadlo zázraků". Praha : Laterna magika, c2006, 379 s.

Barbora Chmelařová 26.10.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Chbarca, Joe Angrešt, Zofka777