Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Jak utvořit a vložit heslo a jak vložit obrázek či náhled

REGISTRACE – vpravo nahoře na modré liště je třeba se pro aktivní vstupy do Artslexikonu zaregistrovat.

1. PŘIHLÁŠENÍ / VYTVOŘENÍ ÚČTU

Pro vytvoření nového účtu a registraci je potřeba zodpovědět jednu ze dvou kontrolních otázek, která se Vám objeví (doplnění známého českého přísloví, doplnění názvu klasické divadelní hry Josefa Kajetána Tyla). Vše má sloužit na ochranu proti tzv. mezinárodně působícím „robotům“, kteří se na různé weby zaregistrovávají za účelem vkládání nejrůznějších reklam.

Svoje uživatelské jméno s heslo si zapamatujte, zapište, popř. nejlépe uveďte i svůj e-mail, aby Vám mohlo být zasláno heslo nové.

2. VLOŽENÍ TEXTU VYTVOŘENÉHO HESLA

Po přihlášení se:

2.1. napište svoje heslo do vyhledávače (ve sloupci vlevo nahoře) a stiskněte „Jít na“

2.2. je-li heslo již vytvořeno či navrženo, objeví se. Po stisknutí položky editovat v horní liště můžete heslo dále upravovat, vylepšovat či vložit svůj vlastní text. Pro nadpis a jeho zvýraznění se používají dvě rovnítka (před a za heslem). Není-li heslo navrženo, napište jej na první řádek editačního okénka jako == Heslo = a Uložte. Poté můžete vytvářet jeho text. Pokud tápete, zeptejte se Admina.

Pro další úpravy, zvýraznění textu doporučuji používat první čtyři „udělátka“ v modrých čtverečcích těsně nad orámováním hesla (vždy po označení textu, který chcete nějakým způsobem odlišit) 1. čtvereček - tučné písmo, 2. čtvereček - kurzíva, 2.1. možná je samozřejmě i kombinace tučného písma a kurzívy. V editačním režimu, 3. čtvereček - provázání určitého slova (hesla) v textu s termínem již ve slovníku uvedeným, 4. čtvereček - možnost uvedení odkazu na konkrétní internetový zdroj. Při editaci lze pro případné úpravy a opravy používat náhledy, doporučuji však vždy znovu heslo rovnou uložit.

2.3. zařazení hesla do struktury slovníku Heslo je třeba zařadit do předpřipravených kategorií, vždy do kategorie „Vše“, která slouží jakožto přehledový rejstřík a dle vlastního uvážení i do další 1-2 specializovaných podkategorií, a to tím způsobem, že na konci textu hesla, v editačním režimu, napíšete např. Tím dojde k automatickému zobrazení hesla v dané kategorii či subkategorii. V budoucnu možná vzniknou kategorie další (hesla lze samozřejmě dále libovolně přeřazovat).

2.4. pro co nejlepší vnitřní provázanost slovníkových hesel doporučujeme při vkládání nového hesla využít fulltextový vyhledavač ("Hledat"), kterým lze zjistit výskyt daného slova ve všech již vložených textech; na základě toho lze pak provést optimální propojení s hesly dalšími.

3. VLOŽENÍ OBRÁZKU DO TEXTU HESLA

Pokud je třeba či záhodno přiložit k heslu ilustrační obrázek (pouze ve formátech JPG, JPEG, PNG, GIF). Nefunguje to pro formáty BMP. Postup je následující: 1. pod vyhledávačem v levém sloupci vstupní stránky zvolte „Načíst soubor“,2. po otevření výše uvedeného formuláře zvolte „Procházet“, pak „Načíst“. Obrázek by měl mít pojmenování (při víceslovném názvu) ve formě s podtržítky, tj. např. Logo_small.png, Spolek_Přeštice_logo.jpg, Turistů_ráj.jpg Při jednoslovném názvu stačí: Economix.jpg, DHP.jpg. Toto pojmenování souboru se poté vkládá do kouzelné formulky ve tvaru: Soubor:Soubor.jpg, tj. např. Soubor:Logo small.png.jpg. Celý výraz se pak vloží na dané místo textu zpracovaného hesla. Poté „Uložit“. Obdobný postup funguje i pro zmenšeniny, náhledy, tj. pro formulku s výrazem „thumb“, kde je i možnost uvedení popisku. Vkládání log spřátelených institucí a webů do levého sloupce vstupní webové stránky Artslexikonu je ještě o něco složitější, ponechala bych to případně adminovi.

Ještě jednou a jinak: Návod na vkládání obrázků do textu hesla (vkládat lze pouze obrázky ve formátu png, gif, jpg, jpeg)

Obrázky lze vkládat v plné velikosti, na zvolené místo v textu, nebo jako náhled s možností zvětšení (thumb), z důvodu jednotného vzhledu Atrslexikonu vpravo. Viz např. většina hesel přispěvatelky Svitákové nebo heslo Noc kostelů. Obrázky by neměly pocházet z Wikipedie (jež má poněkud přísnější licenci), mohou ale být z jiných ocitovaných internetových nebo z vlastních zdrojů. Postup vložení:

1. Přihlášení se do systému.

2. v levém sloupci dole „Načíst soubor“ (z vlastního PC, flash disku apod.) → „Procházet“ (nic dalšího z nabízeného není třeba vyplňovat) → „Načíst soubor“ !!!! Velmi důležitý je název nahraného obrázku, např. Nockostelu.2013.jpg, který je potřeba v dalších krocích naprosto přesně přesně dodržet, zkopírovat. Problémem bývají někdy podtržitka, velká malá písmena apod.!!!!

3. do textu editovaného hesla je posléze třeba vložit na zvolené místo jednu kouzelnou formulku

- pro obrázek v plné velikosti (s následným uvedením názvu obrázku a zdroje asi jako v každém odborném textu dle normy ČSN):

Soubor:Nazevobrazku.jpg

- pro náhled obrázku umístěný vpravo je kouzelnou formulku třeba vložit hned pod název hesla:

Soubor:Názevobrazku.jpg|thumb|right|Popiska, např. Logo. Noc kostelů 2013. Zdroj: http://www.nockostelu.cz/

Za třetí svislicí může být libovolně dlouhá popiska obrázku následovaná odkazem na jeho zdroj.

4. Uložit a nenastala-li chybička, obrázek by se měl ukázat v plné kráse.

TO JE ASI ZATÍM VŠE ZÁKLADNÍ A NEJPODSTATNĚJŠÍ Z MANUÁLKU.


5.5.2013 Autorský tým Artslexikonu