Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Muzikoterapie (music therapy)

M. je technikou psychoterapie, která se v současné době nejaktivněji využívá v Anglii, Německu, Rakousku, Itálii, Francii, Kanadě a USA. Zájem o ni ale v posledních letech stoupá i v České republice, a to především v oblasti medicíny.

M. je metoda účinná při léčbě psychosomatických potíží, komunikačních problémů, poruch spánku, nebo je užívána např. ke zvýšení sebevědomí. Dále se dnes hojně využívá při terapii s dětmi trpícími autismem, Downovým syndromem nebo při práci se seniory postiženými Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Jedním ze jejích cílů je relaxace pacienta, která probíhá jednoduše praktikováním jím oblíbené aktivity (zpěv, hra na nástroj, poslech hudby). Další významný účinek má na pohyb. K tomu je při hudbě využíváno tance a převážně jednoduchých nástrojů, jako je bubínek, tamburína, paličky apod. Hraním na nástroje do rytmu, nebo alespoň snahou, pacienti procvičují motoriku. Díky těmto jednoduchým rytmickým nástrojům je uklidňován i srdeční rytmus. Dále může být pomocí m. účinně procvičována paměť, která se procvičuje samotným zpěvem nebo paměťovými hrami se známými písněmi, a to převážně, resp. zejména u seniorů trpících Alzheimerovou chorobou.

Související pojmy: → hudba, → tanec, → zpěv, → rytmus, → paměť, → terapie taneční, → terapie hlasová, → arteterapie, → dílna hlasová, → workshop.

Kristýna Žáčková 18.12.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Jitka Černá, Quido Meruňka, Xzack00, Zofka777