Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Muzeum voskových figurín (wax museum)

M.v.f. označuje typ muzea, jehož exponáty tvoří napodobeniny (repliky) celosvětově významných osobností nebo celebrit z oblasti kultury a umění, sportu, politiky nebo i regionálních osobností, jež jsou vytvořeny ze speciálního vosku. M.v.f. představuje v současnosti významnou, ne vždy však vhodnou či „autentickou“ atrakci umísťtovanou v hlavních destinacích cestovního ruchu a zábavy (Londýn [1] (+ s pobočkami ve městech Amsterodam, Hongkong, Las Vegas, New York), dále Blackpool, Berlín, Vídeň, Washington D.C., Los Angeles, Bangkok, Šanghaj, v Česku pak Praha, Český Krumlov či Karlštejn [2]), na Slovensku pak např. i Košice [3] a další.

Voskové figuríny (herců, sportovců, hudebníků, politiků, ale i filmových postav) jsou ztvárněny v dobových kostýmech, umístěny v dobových interiérech; celkový dojem je dotvářen nahrávkami jejich autentických hlasů, dobové hudby, typických zvuků aj. Viz i Wikipedia .

Související pojmy: → muzeum, → atrakce, → replika, → kostým divadelní, → celebrita, → film, → autenticita, → dioráma, → cyklus životní, destinace, → komercionalizace kultury, → atraktivita.

Eva Heřmanová 17.2.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka