Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Muzeum divadelní

Pojem m.d. je označení pro 1. specializované muzeum divadelního umění, 2. instituci sloužící k uchování hmotných předmětů z divadelní historie a k uchování divadelní dokumentace; k jejím rozšířeným funkcím může patřit i vědecký výzkum na poli teatrálií a publikování jeho výsledků, vzdělávací programy, popř. podpora animace divadelního publika. V tomto rozšířeném pojetí se m.d. stává spíše divadelním centrem (např. Divadelní centrum u sv. Jošta v Českém Krumlově). Ekvivalentem pojmu m.d. je 3. pojem muzeum divadla.

Dle Dvořáka takováto m.d., mající charakter národních muzeí, existují ve velkých evropských městech jako je Vídeň, Londýn (Museum of Performance, dříve Theatre Museum, [1]), Amsterodam, Moskva ([2]), Budapešť, Varšava, Miláno (Divadelní muzeum La Scala). Dále lze m.d. nalézt i na některých universitách, např. Divadelní muzeum na Univerzitě Waseda v Japonsku ([3]). V Česku zatím takováto národní instituce chybí, existují zde jen úžeji zaměřená veřejně přístupná muzea (Muzeum marionet v Českém Krumlově, [4], Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, [5]), podsbírky vlastivědných a regionálních muzeí nebo běžně nepřístupné sbírky teatrálií (depozitář Zámeckého divadla v Českém Krumlově, divadelní oddělení Národního muzea v Praze, oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně, divadelní podsbírka Slezského zemského muzea v Opavě, některé archivy či knihovny).

DVOŘÁK, Jan. Malý slovník managementu divadla. Praha : Nakladatelství Pražská scéna, 2005, s. 53, 311 s.

Související pojmy: → divadlo, → muzeum, → archiv, → teatrálie, → teatrologie, → animace publika, → divadlo edukativní; → divadlo muzejní.

Eva Heřmanová 2.11.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Zofka777