Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 1: Řádka 1:
 
 
== Muzea Vatikánská ==
 
== Muzea Vatikánská ==
  
'''M.V.''' (it. Musei Vaticani) jsou jednou z nejrozsáhlejších a nejkvalitnějších umělekých sbírek. Jsou uloženy v části Vatikánského paláce a speciálně vytvořených traktech. Součástí je přístup do Sixtinské kaple.
+
(it. ''Musei Vaticani'')
  
Sbírky vznikaly po staletí, zakladatelem byl papež Julius II. (ponifikát 1503-1513), jenž vystavil tehdy nejvýznamnější antické sochy. Od 18.století jsou m.V. zpřístupněna veřejnosti.
+
'''M.V.''' představují ''jednu z nejrozsáhlejších a nejkvalitnějších uměleckých sbírek''. Jsou uloženy v části Vatikánského paláce a ve speciálně vytvořených traktech. Součástí je i přístup do Sixtinské kaple.
  
V současnosti v '''m.V'''. nalezneme ve stálých sbírkách klasickou antiku, orientální starožitnosti, etrusko-italské starožitnosti, národopisné a historické sbírky, raně křesťanské a středověké umění, renesanci až 19.století i současné umění.
+
Tyto sbírky vznikaly po staletí, zakladatelem byl papež '''''Julius II'''''. (pontifikát 1503-1513), jenž vystavil tehdy nejvýznamnější antické sochy. Od 18. století jsou '''m-a.V.''' zpřístupněna veřejnosti. V současnosti v '''m-ích.V-ých''' nalezneme ve stálých sbírkách klasickou antiku, orientální starožitnosti, etrussko-italské starožitnosti, národopisné a historické sbírky, raně křesťanské a středověké umění, renesanci až 19. století i současné umění.
  
'''M.V.''' se skládají  z jednotlivých částí: Biblioteca Apostolica, Salone Sistino, Sala Rotonda, Melozzo da Forli, Sala di Raffaello, sala dei Pontifi, Sala dei Santi, Sala delle Arti liberali, Sala delle Sibille, Cortile del Belvedere, Sala di Costantino, Stanza d'Eliodoro, Stanza della Segnatura, Stanza dell'Incendio di Borgo, Galleria degli Arazzi, Galleria delle Cart Georafiche, Scala del Bramente, Sala degli Animali.
+
'''M.V.''' se skládají  z jednotlivých částí: ''Biblioteca Apostolica'', ''Salone Sistino'', ''Sala Rotonda'', ''Melozzo da Forli'', ''Sala di Raffaello'', ''Sala dei Pontifi'', ''Sala dei Santi'', ''Sala delle Arti liberali'', ''Sala delle Sibille'', ''Cortile del Belvedere'', ''Sala di Costantino'', ''Stanza d'Eliodoro,'' ''Stanza della Segnatura'', ''Stanza dell'Incendio di Borgo'', ''Galleria degli Arazzi'', ''Galleria delle Cart Georafiche'', ''Scala del Bramente'', [[Sala degli Animal]]i.
  
 
Mezi významné součásti sbírek se řadí například sochy Apoxyomena, Apollóna z Belvederu, Laokoona, Mirónova Diskobola, fresky Michelangela, Leonarda a Raffaela.
 
Mezi významné součásti sbírek se řadí například sochy Apoxyomena, Apollóna z Belvederu, Laokoona, Mirónova Diskobola, fresky Michelangela, Leonarda a Raffaela.
  
Dnes můžeme muzea navštívit každý den od pondělí do soboty, každou poslední neděli v měsíci jsou muzea otevřena dopoledne zdarma. Plné vstupné je v současnosti do celého areálu 16 euro.
+
Dnes můžeme tato muzea navštívit každý den od pondělí do soboty, každou poslední neděli v měsíci jsou muzea otevřena dopoledne zdarma. Plné vstupné je v současnosti do celého areálu 16 euro.
 +
 
 +
Související pojmy: → [[muzeum]], → [[umění]], → [[sbírka]], → [[palác]], → [[kaple]], → [[socha]], → [[antika]], → [[starožitnost]], → [[národopis]], → [[středověk]], → [[renesance]], → [[freska]], → [[vstupné]]
  
Zdroj:
+
L: <br />
HINTZEN-BOHLEN, Brigitte. ''Řím: umění a architektura''. Přeložil Hana FORMÁNKOVÁ. V Praze: Slovart, c2005. Umění a architektura. ISBN 978-80-7391-061-7.
+
HINTZEN-BOHLEN, Brigitte. ''Řím: umění a architektura''. Přeložila Hana FORMÁNKOVÁ. V Praze : Slovart, c2005. Umění a architektura. <br />
 +
''Vatikánská muzea''. Váš Průvodce Řím [online]. 2016. Přístup z: [http://www.rim.maweb.eu/vatikan/vatikanska-muzea/] <br />
  
''Vatikánská muzea''. Váš Průvodce Řím [online]. 2016 [cit. 2017-01-20]. Dostupné z: http://www.rim.maweb.eu/vatikan/vatikanska-muzea/
+
Pavla Bögi 2.1.2017
  
2.1.2017 Pavla Bögi
+
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Hmotná kultura]]
 +
[[Kategorie:Umění]]

Verze z 15. 2. 2017, 09:47

Muzea Vatikánská

(it. Musei Vaticani)

M.V. představují jednu z nejrozsáhlejších a nejkvalitnějších uměleckých sbírek. Jsou uloženy v části Vatikánského paláce a ve speciálně vytvořených traktech. Součástí je i přístup do Sixtinské kaple.

Tyto sbírky vznikaly po staletí, zakladatelem byl papež Julius II. (pontifikát 1503-1513), jenž vystavil tehdy nejvýznamnější antické sochy. Od 18. století jsou m-a.V. zpřístupněna veřejnosti. V současnosti v m-ích.V-ých nalezneme ve stálých sbírkách klasickou antiku, orientální starožitnosti, etrussko-italské starožitnosti, národopisné a historické sbírky, raně křesťanské a středověké umění, renesanci až 19. století i současné umění.

M.V. se skládají z jednotlivých částí: Biblioteca Apostolica, Salone Sistino, Sala Rotonda, Melozzo da Forli, Sala di Raffaello, Sala dei Pontifi, Sala dei Santi, Sala delle Arti liberali, Sala delle Sibille, Cortile del Belvedere, Sala di Costantino, Stanza d'Eliodoro, Stanza della Segnatura, Stanza dell'Incendio di Borgo, Galleria degli Arazzi, Galleria delle Cart Georafiche, Scala del Bramente, Sala degli Animali.

Mezi významné součásti sbírek se řadí například sochy Apoxyomena, Apollóna z Belvederu, Laokoona, Mirónova Diskobola, fresky Michelangela, Leonarda a Raffaela.

Dnes můžeme tato muzea navštívit každý den od pondělí do soboty, každou poslední neděli v měsíci jsou muzea otevřena dopoledne zdarma. Plné vstupné je v současnosti do celého areálu 16 euro.

Související pojmy: → muzeum, → umění, → sbírka, → palác, → kaple, → socha, → antika, → starožitnost, → národopis, → středověk, → renesance, → freska, → vstupné

L:
HINTZEN-BOHLEN, Brigitte. Řím: umění a architektura. Přeložila Hana FORMÁNKOVÁ. V Praze : Slovart, c2005. Umění a architektura.
Vatikánská muzea. Váš Průvodce Řím [online]. 2016. Přístup z: [1]

Pavla Bögi 2.1.2017

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

BogiP, Zofka777