Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Mural Art

Mural art na Národní třídě. Jan Point Kaláb, Pasta Oner, Michal Tron Škapa, X-dog. Zdroj: [1]
Mural art. Pasta Oner. Zdroj: [2]
Mural art, Praha 10. Point - Jan Kaláb. Zdroj: commons.wikimedia.org

M.A. neboli nástěnná malba představuje velkoplošnou malbu aplikovanou na stěnu ve veřejném prostoru.

Dříve byl M.A. součástí výzdoby interiérů kostelů a chrámů. V současné době tento výraz znamená spíše malbu na stěny v exteriéru, spadající pod odvětví výtvarného umění zvaného street art. S tím, že M.A. na rozdíl od street artu či graffiti, které vznikají většinou ilegálně, jsou muralartová díla převážně tvořena na objednávku a slouží k účelům výzdoby stěny.

M.A. patří ke stylům, při kterých se používají moderní materiály a technologie. Nejčastěji je tvořen ručním nanášením barev štětci a válečky. V dnešní době neodmyslitelně patří k významným odvětvím současné výtvarné scény.

K prvním firmám, které začaly propagovat a financovat tvorbu M.A. na svých budovách, patřily značky orientované na mládež, jako je například firma Nike či Red Bull. V Česku se M.A. vyskytuje především na industriální budově Trafačky, která od roku 2007 slouží jao galerie současnému umění. Dále je významným centrem legálního M.A. Městská část Prahy 10, kde tyto nástěnné malby vznikají především na obecních budovách.

Z českých umělců, věnující se M.A., lze jmenovat Jana Kalába, Pastu Onera nebo Trona.

L:
IŌSĒPHIDĒS, Kiriako̧s. Mural art. murals on huge public surfaces around the world: from graffiti to trompe l'oeil. 1., Aufl. Mainaschaff, Germany: Publikat, 2010.

Související pojmy: → Street Art, → graffiti, → umění ve veřejném prostoru, → Banksy, → muralismus

Iva Šimánková 3.1.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Denisa Štuláková, Snookey, Zofka777