Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Mosaic art

Exteriérová mozaika v nice domu. Autorka: Dana Teturová. Zdroj: [1]
Mosaico Oggi. Autor: Mohamed Banawy. Zdroj: [2]
The Visit. Autorka: Pamela Pardue Goode. Zdroj: [3]
Cranes (jeřábi). Autoři: Carl & Sandra Bryant. Zdroj: [4]
Morning After. Autorka: Pamela Pardue Goode. Zdroj: [5]

M.a. (tj. umění mozaiky) je pojem užívaný jednak pro 1. historické umění mozaiky z období starověku, popř. středověku, jednak pro 2. současné umění mozaiky převážně se vážící na známé autory či tvůrce a na konkrétní umělce.

Historické umění mozaiky se pojí s nejstaršími kulturami starověku (Mezopotámie, Egypt, Řecko, Řím, Byzanc), z nichž každá si vytvořila svůj vlastní typický mozaikový styl.

Současné (moderní a postmoderní) umění mozaiky (contemporary mosaic art) představuje širokou škálu aktivit a výtvorů od vlastnoručně vyráběných mozaiek (dle vlastní fantazie či dle připravených šablon a mozaikových sad), přes mozaikové 3D objekty (např. sošky) či originální kusy oděvů, až po umělecké mozaiky interiérové a exteriérové (viz např. [6]). Do současného m.a. lze v širokém smyslu řadit i soudobé fotomozaiky.

Současné mozaikové umění je nadčasové, neomezené typem užívaného materiálu, plnící estetickou, symbolickou a dekorační funkci, stimulující divákovu představivost, emoce a náladu (viz např. [7]) .

Související pojmy: → mozaika, → fotomozaika, → DIY kultura, → design užitý, → umění, → umění užité, → fantazie, → kreativita, → artefakt.

L: Mosaic Artists (prodejní galerie on-line). Přístup z: [8]; Mosaic Art Now (on-line). Přístup z: [9]

Eva Heřmanová 9.9.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777