Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Monstrance

(z lat. monstrare = ukazovat)

M. je ozdobná schránka z ušlechtilého kovu, v níž se uchovává konsekrovaná hostie (tzn. při eucharistické mši proměněna v Tělo Páně) (latinsky ostensorium). Původně průhledná schránka na relikvie byla ve 13. století uzpůsobena k viditelnému nošení hostie při procesích a k vystavování – m. byla zavedena zároveň se slavností Božího těla.

Hostie bývá větší než ty, které se podávají při svatém přijímání, ukládané do ciboria. M-i ukazuje při bohoslužbě kněz vyzývající ke klanění (adoraci). Posvěcená hostie Krista zároveň symbolizuje i zhmotňuje – dle eucharistického pojetí do ní Kristus mystickým způsobem vstupuje. Proto byly m. zhotovovány výhradně z drahého kovu (ze zlata či zlaceného stříbra).

M-i tvoří prosklená schránka (custodia) na vyšší noze, do níž se vkládá hostie, upevněná v lunule (zlaté svorce tvaru ležícího půlměsíce). M. měla původně pravidelný cylindrický tvar, byla ze skla, nahoře byla uzavřená a měla kovovou nohu. V gotice se tvar vyvinul na způsob retáblu doplněný figurkami či průčelí katedrály a stylizované věže. Odtud jejich označení věžičkové. V době renesance byl cylindr nahrazen dvěma skleněnými tabulkami, které jsou běžné dodnes. V baroku se skleněná schránka obklopovala zlatou aurou tvaru jakéhosi věnce či hustě naskládaných paprsků; mnohdy byla posázena drahými kameny a perlami.

Nejznámější je Diamantová m. v pražské Loretě obsahující přes 6000 diamantů. M. se uchovává v tabernáklu.

Související pojmy: → věž, → katedrála, → tabernákl, → diamant, → drahokam, → aura, → renesance, → baroko, → gotika, → retábl, → hostie, → eucharistie, → mystika, → ciborium, → slavnost, → procesí, → relikvie, → cylindr, → adorace.

L:
VONDRUŠKOVÁ, Alena. Jařmo, parkán, trdlice, aneb, Výkladový slovník historických pojmů, které upadají v zapomnění. Praha : Grada, 2011, s. 100.
BERGER, Rupert. Liturgický slovník. Praha : Vyšehrad, 2008, s. 296.
Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl sedmnáctý. Praha : Argo, 2002, s. 566.

Anna Goldmanová 7.3.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Echo, Joe Angrešt, Zofka777