Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Minimalismus (minimal art) == Kategorie:Vše)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Minimalismus (minimal art) ==
 
== Minimalismus (minimal art) ==
  
 +
Druh abstraktního umění, který dosáhl vrcholu v 60. letech 20. století, charakteristický jednoduchostí formy a záměrnou absencí expresivního obsahu. Většina minimalistických děl je trojrozměrná.
 +
Minimalismus se zřekl ilusionistického obrazového prostoru, rozvíjí jak geometrické zákonitosti (tvorba se však vzdalovala od umělců geometrické abstrakce), tak subtilní obsahy osobní zkušenosti, snaží se ale oprostit od subjektivity a nahodilých příběhů. Byl často považován za materializovanou formu konceptuálního umění. Mezi další znaky minimalismu patří velké impozantní rozměry (snaha zapůsobit a vzbudit respekt),  kombinace s prostorem a velikostí měla přitáhnout pozornost k prostoru okolo díla. Vztah k dílu má být jako k reálnému objektu. Je kladen důraz na proces tvorby a vnímáni díla.
 +
Generace umělců, kteří jsou univerzitně vzdělaní především v dějinách moderního umění. Na vzniku minimalismu se podílí komplikovaná sít vlivu a idejí. Dva přední umělci jsou Donald Judd a Robert Morris, kteří působili také jako spisovatelé a teoretici. Čerpali z tradice geometrické a konstruktivistické abstrakce, z abstraktního expresionismu převzali smysl pro rozměr a ideu odhalování procesu tvorby umění.
 +
Mezi představitele minimalismu patří Carl Andre, Dan Flavin, Sol LeWitt, Richard Serra, S. Kolíbal, V. Boštík, K. Malich, A. Šimotová.
 +
 +
V 70. letech se objevuje post minimalismus, který klade důraz na výtvarnou stránku tvorby. Koncem 80 let se objevuje renesance minimalu jako reakce na postmoderní neo-expresionismus.
  
 +
Související pojmy:
  
 
+
L: ROSE, B. ''ABC Art L. Art in America'', 1965; PINCUS-WRITTEN, R. ''Post-Minimalism''. London 1978; GRAHAM-DIXON, Andrew a kol. ''Umění-velký obrazový průvodce''. Praha : Euromedia Group, Praha, 2010.
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Umění]]

Verze z 14. 12. 2012, 23:17

Minimalismus (minimal art)

Druh abstraktního umění, který dosáhl vrcholu v 60. letech 20. století, charakteristický jednoduchostí formy a záměrnou absencí expresivního obsahu. Většina minimalistických děl je trojrozměrná. Minimalismus se zřekl ilusionistického obrazového prostoru, rozvíjí jak geometrické zákonitosti (tvorba se však vzdalovala od umělců geometrické abstrakce), tak subtilní obsahy osobní zkušenosti, snaží se ale oprostit od subjektivity a nahodilých příběhů. Byl často považován za materializovanou formu konceptuálního umění. Mezi další znaky minimalismu patří velké impozantní rozměry (snaha zapůsobit a vzbudit respekt), kombinace s prostorem a velikostí měla přitáhnout pozornost k prostoru okolo díla. Vztah k dílu má být jako k reálnému objektu. Je kladen důraz na proces tvorby a vnímáni díla. Generace umělců, kteří jsou univerzitně vzdělaní především v dějinách moderního umění. Na vzniku minimalismu se podílí komplikovaná sít vlivu a idejí. Dva přední umělci jsou Donald Judd a Robert Morris, kteří působili také jako spisovatelé a teoretici. Čerpali z tradice geometrické a konstruktivistické abstrakce, z abstraktního expresionismu převzali smysl pro rozměr a ideu odhalování procesu tvorby umění. Mezi představitele minimalismu patří Carl Andre, Dan Flavin, Sol LeWitt, Richard Serra, S. Kolíbal, V. Boštík, K. Malich, A. Šimotová.

V 70. letech se objevuje post minimalismus, který klade důraz na výtvarnou stránku tvorby. Koncem 80 let se objevuje renesance minimalu jako reakce na postmoderní neo-expresionismus.

Související pojmy:

L: ROSE, B. ABC Art L. Art in America, 1965; PINCUS-WRITTEN, R. Post-Minimalism. London 1978; GRAHAM-DIXON, Andrew a kol. Umění-velký obrazový průvodce. Praha : Euromedia Group, Praha, 2010.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777