Z Arts Lexikon
Verze z 30. 12. 2016, 22:49, kterou vytvořil Zofka777 (diskuse | příspěvky) (Melting clocks)

Přejít na: navigace, hledání

Melting clocks

M.c. též jako "měkké hodiny" je objekt, který se poprvé objevil na obrazu Salvadora Dalího Persistence paměti (1931). Obraz je známý také pod názvy: Stálost paměti, Neodbytnost paměti, v originále potom jako The Persistence of Memory.

M.c. představují tekoucí hodiny, symbolizující teorii času, která je inspirována teorií relativity. Pro pochopení významu obrazu je klíčové vnímat ho jakožto součást konceptu „snu“, na kterém je též postaven umělecký směr tzv. Dalího surrealismus.

Obraz m.c. zobrazuje plochu pláže, která je inspirována skutečným místem na břehu Katalánska – Cap de Creus. Uprostřed obrazu se nachází lidská postava, která je interpretována jako Dalího autoportrét. Strom představuje život, ale zároveň vzbuzuje neklid. Za vznikem objektu tekoucích hodin je podle Dalího sen o rozteklém sýru camembertu, který podával svým hostům během večera. Když se Dalí probudil uprostřed noci, zjistil, že hodiny ubíhají velice pomalu a že zbytky nakrájeného sýra se roztekly. Kombinací těchto dvou objektů – hodin a sýra – vznikl motiv m.c. M.c. ztvárňují myšlenku o snění, během kterého se ztrácí pojem o čase.

Dalího pravděpodobně nejznámější obraz Persistence paměti je umístěn v MOMA v New Yorku. Objekt m.c. se dále objevil např. na obraze s názvem "Soft Watch at the Moment of Firts Explosion" (1954). Oblíbený symbol surrealismu a Dalího se stal také součástí užitého designu a sochařství. Jedna ze soch, zobrazujících m.c., s názvem "The melting time" se nachází v Monte Carlu. M.c. se staly jedním z nejznámějších a nejikoničtějších prvků v Dalího tvorbě a zároveň reprezentují Dalího paranoicko-kritickou metodu. M.c. tvoří pevnou asociaci se surrealismem jako uměleckým směrem samotným.

Odkazy:
Aaron Art Prints. Soft Watch at the Moment of First Explosion. [on-line]. Přístup z: [1]
Slavneobrazy.cz. [on-line]. Přístup z: [2]
[3]

Ukázka obrázku: Persistence paměti

Pojmy: → umění, → umění moderní, → surrealismus, → autoportrét, → malba, → obraz, → sen, → design, → design užitý, → sochařství, → socha, → ikona, → asociace

Magdaléna Tatarová 20.12.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

MaTata, Zofka777