Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Mastix

Recentní, měkká aromatická pryskyřice, získávaná z výronů nařezávané kůry „mastixového“ stromu, stále zeleného keříčkového řečíku lentišku (Pistacia lentiscus), rostoucího ve Středomoří. Za nejkvalitnější se považuje m. z ostrova Chios, kde je těžba m-u doložena již v pol. 1. stol. Keř samovolně vylučuje ze své kůry balzám, který po třech týdnech na vzduchu tuhne v elastickou pryskyřici v charakteristickém tvaru slziček, nažloutlého až nazelenalého zbarvení a aromatické vůně. Obsahuje 42 % pryskyřičných kyselin a 50 % rezenů a je celkově složitou směsí triterpenů.

Měkne při teplotě 75 °C a taje při 100–120 °C. Rozpouští se v terpentýnu, chlorovaných a aromatických uhlovodících a v amylakoholu. Na vzduchu tuhne do oválných, transparentních slz slabě žluté až zelenkavé barvy, Má výrazně sklovitý lom. M. tradičně slouží k přípravě obrazových laků. M. časem poněkud více žloutne a tmavne, než třeba damara, která je opticky stálejší.

Vyskytuje se v řadě variant (např. západoevropský m. pochází ze stromů (Bursera gummifera). Někdy je pod pojmem mastic míněna damarová pryskyřice.

Dříve byl m. používán také k vykuřování, podobně často jako kadidlo. V magickém pojetí vykuřovadel je m. považován za sluneční substanci nesoucí úspěch a společenský lesk. Pryskyřice posiluje jasnovidné vlastnosti. Vykuřování m-u přináší dobrou náladu, jas a radost.

Řekyně žvýkaly m. pro získání krásných bílých zubů.

Související pojmy: → damara, → kadidlo, → pryskyřice, → obraz, → magie, → terpentýn, → lak.

L: KUBIČKA, Roman a Jiří ZELINGER. Výkladový slovník: malířství, grafika, restaurátorství. 1. vyd. Praha: Grada, 2004, s. 168. ISBN 8024790467; SLÁNSKÝ, Bohuslav. Technika v malířské tvorbě: (malířský a restaurátorský materiál). 2., nezměn. vyd. Praha: SNTL, 1976, s. 51; Mastix – vykuřovadlo [on-line]. Vegetalismus.cz: Horní Cerekev, © 2018 [cit. 2018-8-1]. Dostupné z: <https://www.vegetalismus.cz/mastix-vykurovadlo/detail-13-157.html>.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Quido Meruňka