Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Mázhaus

(něm. Maßhaus)

M. je velká ústřední hala v přízemí středověkého domu, označovaná též jako velká síň, řidčeji i palác. Obvykle byla klenutá, uprostřed podepřená masivním sloupem. M. často zabíral celou přízemní plochu domu, vedly z něj schody do sklepů a dalších místností a také zděné schodiště do horních pater. M. měl většinou dva široké vjezdy s vraty, jeden z ulice, druhý na protilehlé straně do dvora. Jinudy se na dvůr většinou projet nedalo, středověká města byla stísněná.

V m-u se lidé zdržovali většinu dne. Měšťané zde přijímali návštěvy, sjednávali obchody, bavili se s přáteli; kupec zde měl vystavené zboží a prodával je, řemeslník zde pracoval se svými tovaryši. Právovarečné domy tu zřizovaly šenky a čepovaly pivo. M. byly středem života domu. Lidé si tehdy nezakládali na soukromí tolik jako je tomu dnes.

Teprve v 19. století se tyto síně začaly přestavovat na kvelby (měšťanské obchody v přízemí domu) nebo na obytné světnice.

S právem výčepu piva souvisí i jeho tradiční označení. „Máz“ je stará objemová jednotka, užívaná především pro pivo, „haus“ znamená německy „dům“, ale v dobových textech jím může být rozuměna také hlavní obytná místnost. V podstatě tedy jde o jakýsi „domov piva“

Související pojmy: → palác, → síň, → klenba, → sloup, → schodiště, → středověk, → město.

L:
VONDRUŠKOVÁ, Alena. Jařmo, parkán, trdlice, aneb, Výkladový slovník historických pojmů, které upadají v zapomnění. Praha : Grada, 2011, s. 95–96.

Anna Goldmanová 16.8.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Joe Angrešt, Zofka777