Z Arts Lexikon
Verze z 13. 8. 2013, 19:15, kterou vytvořil Zofka777 (diskuse | příspěvky) (Loggie)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Loggie

(ze starofranc. loge = krytá stezka, chata); synonymicky též loggia, lodžie.

1. V architektuře krytá síň (v přízemí či patře nebo samostatná) nesená sloupy nebo pilíři, z jedné nebo více stran otevřená arkádou; př. l. v paláci Valdštejnském na Malé Straně v Praze, l. při letohrádku královny Anny. K nejznámějším volně stojícím l-ím patří L. dei Lanzi ve Florencii.

Pokud má l. charakter chodby otevřené z jedné strany arkádami, nazývá se také galerií. L. je též synonymum ke slovu loubí či podloubí, poslupím polozavřené při stěně některého domu, nebo celého ochozu domů. Je význačnou ozdobou přízemních středověkých ochozů, jaké vídáme na náměstích historických měst př. Praha, Jičín, Litomyšl.

L. vyskytuje se také jako polokrytá chodba, nebo v poslupích zapažená skleněnými stěnami v patru budovy (např. l. Raffaelovy ve Vatikáně, v nádvoří Týnského dvora v Praze a j.) nebo jako okno sestávající z několika dílů, jaká bývala v palácích ve význačném patře (piano nobile). S touto podobou l. se setkáme nejčastěji v Benátkách.

2. U obytných domů a vil krytý prostor otevřený vpředu z boku do volného prostoru.

Související pojmy: → vila, → piano nobile, → palác, → nádvoří, → poslupí, → ochoz, → loubí, → arkáda, → galerie, → sedile, → letohrádek, → sloup, → pilíř.

L: KRAUS, Jiří. Nový akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha : Academia, 2007, s. 487.; Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Šestnáctý díl. Praha : Paseka, 1997, s. 260; Loggia. In: Das grosse Kunstlexikon von P.W. Hartmann [on-line]. BeyArs GmbH: Salzburg [cit. 2013-8-10]. Přístup z: [1]; Lodge. In: etymonline.com: Online Etymology Dictionary [on-line]. Douglas Harper, 2001– [cit. 2013-8-10]. Přístup z: [2].

Anna Goldmanová 13.8.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Joe Angrešt, Zofka777