Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Kult == Kategorie:Vše)
 
Řádka 1: Řádka 1:
== Kult ==
+
== Kult (cult) ==
 +
 
 +
Pojem '''k.''' (z lat. ''cultus'' - pěstěný, vypěstěný) značí v původním náboženském významu  '''1.''' ''jednání určitého společenství vymykající se každodenním praktikám, konající se za zvláštních podmínek'' (speciální oděv, tělesná očista, duchovní cvičení), ''na zvláštních k tomu určených místech'' (chrám, obětiště, posvátné místo) ''a ve stanovenou dobu'' (svátky, tradiční slavnosti). Cílem takovéhoto kultovního jednání je kontakt s "posvátnem", "bohem", "nadpřirozenými silami", obsahem takovéhoto jednání jsou modlitby, hostiny, obětování tvorů či předmětů, průvody, tance aj. Příkladem může být katolický ''mariánský'' '''k.''' (''Marian cult'').
 +
 
 +
Pojem '''k.''' je též užíván ve významu '''2.''' '''k.''' ''předků'' (''cult of ancestors''), kdy jde o ''rituální aktivity sloužící ke "kontaktu" pozůstalých a zemřelých osob'', v jehož rámci mohou pozůstalí využívat síly či rad mrtvých, o ''projevy úcty k mrtvým''. V rámci křesťanství lze jako ''kult předků'' chápat i uctívání svatých a mučedníků.
 +
 
 +
  
  

Verze z 16. 7. 2012, 07:19

Kult (cult)

Pojem k. (z lat. cultus - pěstěný, vypěstěný) značí v původním náboženském významu 1. jednání určitého společenství vymykající se každodenním praktikám, konající se za zvláštních podmínek (speciální oděv, tělesná očista, duchovní cvičení), na zvláštních k tomu určených místech (chrám, obětiště, posvátné místo) a ve stanovenou dobu (svátky, tradiční slavnosti). Cílem takovéhoto kultovního jednání je kontakt s "posvátnem", "bohem", "nadpřirozenými silami", obsahem takovéhoto jednání jsou modlitby, hostiny, obětování tvorů či předmětů, průvody, tance aj. Příkladem může být katolický mariánský k. (Marian cult).

Pojem k. je též užíván ve významu 2. k. předků (cult of ancestors), kdy jde o rituální aktivity sloužící ke "kontaktu" pozůstalých a zemřelých osob, v jehož rámci mohou pozůstalí využívat síly či rad mrtvých, o projevy úcty k mrtvým. V rámci křesťanství lze jako kult předků chápat i uctívání svatých a mučedníků.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Lula.k, Quido Meruňka, Zofka777