Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Koloseum

Koloseum v Římě, Itálie. Wikimedia Commons. Autor Fczarnowski. Zdroj:[1]

Flaviův amfiteátr (Amphiteatrum Flavium), známější pod názvem K. je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jedná se o největší a nejkomplexnější amfiteátr starověkého světa.

Stavba započala v roce 75 po Kr., dokončena byla o pět let později. Slavnostní zahájení trvalo 100 dnů. Na stavbu bylo použito zhruba 100 tisíc metrů krychlových travestinu, 6 tisíc tun betonu, 300 tun železa na tyče, které držely bloky pohromadě. Pro urychlení stavby byl terén rozdělen na 4 úseky a stavba každého úseku byla zadána jinému staviteli. K. je 52 metrů vysoké, 188 metrů dlouhé a 156 metrů široké. Podlaha byla sestavena z těsně k sobě přiléhajících dřevěných fošen a byla pokryta vrstvou písku. Budova měla celkem skoro 3 tisíce metrů vodovodních rour a tunelů, do obvodové zdi byly zasazeny výtahy pro dopravu zvířat a rekvizit do arény.

Kapacita byla zhruba 50 tisíc diváků. Vstup byl zdarma, ale každý divák při návštěvě obdržel vstupenku. K. mělo 76 vchodů, které byly rozmístěny v pravidelných intervalech po obvodu budovy. Vchody byly označeny římskými číslicemi, kromě 4. První z neoznačených vchodů na severní straně vedl do císařské lóže, vchod na protější straně do konzulské lóže. Zbylé dva neoznačené vchody byly určeny pro ostatní náboženské a občanské hodnostáře. Hlediště bylo rozčleněno do 5 sekcí se vzestupným umístěním sedadel. Římští senátoři seděli nejblíže aréně v první sekci (ima cavea), obecně známé jako pódium. Druhá sekce byla určena pro členy tzv. jezdeckého stavu, tedy pro bohaté nearistokraty. Galerie byla vyčleněna obyčejným obyvatelům. Před divokými zvířaty chránila diváky bezpečnostní síť a kruh ze sloních klů společně s lukostřelci. Ochranu před sluncem poskytovala divákům plátěná roleta (velarium).

Hlavní zábavu představovaly gladiátorské hry a lov divokých zvířat. Gladiátorské hry byly zrušeny císařem Valentinem III. v roce 438 po Kr. Lov divokých zvířat byl zrušen později, až v roce 523 po Kr.

Benediktinský mnich Beda Ctihodný, 8. století n.l.: „Dokud bude stát K., bude stát i Řím, pokud padne K., padne i Řím, a když Řím padne – padne svět.“.

Související pojmy: → architektura, → amfiteátr, → divadlo, → gladiátoři, → antika.

L:
KOL. AUTORŮ. Divy světa - fascinující stavby a památky - od Kolosea k Tádž Mahal. Praha : Knižní klub, 1993, s. 240.
CALLERY, Sean. Starověký Řím. Praha : Grada Publishing, a.s., 2011, s. 64.
CONNOLLY, Peter. Koloseum – Římská aréna smrti. Praha : Knižní klub, 2004, s. 224.
LIBERATI, Anna Maria, BOURBON, Fabio. Starověký řím. REBO productions, 2008, s. 288.

Romana Procházková 22.5.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Romca.Prochy, Zofka777