Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Kolonáda (colonnade)

Zbytky antické kolonády v Baalbeku, Libanon. Zdroj: [1]
Kolonáda na Reistne, Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Klasicistní stavba vyzdobená J. Klieberovými sochami postav z antické mytologie byla postavena v letech 1817 až 1823. Je součástí památkové a biosférické rezervace UNESCO, slouží jako vyhlídková terasa (rozhledna). Zdroj: [2]
Neorenesanční Mlýnská kolonáda v Karlových Varech vystavěná v letech 1871–1881 dle návrhu architekta Josefa Zítka. Zdroj: [3] a [4]

K. je architektonický prvek, který se používal již v antickém Římě. Jednou z nejznámějších kolonád je ta, která stojí na náměstí sv. Petra ve Vatikánu, obsahuje 287 sloupů a postavil ji Gian Lorenzo Bernini ve druhé polovině 17. století.

1. sloupořadí – pravidelná řada sloupů s kladím, stojící volně nebo nejčastěji vytvářející přední stranu krytého otevřeného portiku; též dlouhý portikus či sloupový ochoz, zpravidla s promenádní funkcí (např. na antické agoře či fóru nebo v novodobých lázních).

2. jednolitá řada uzavřených sloupů, takových, které obklopují klasický chrám. Naproti tomu řada sloupů, která nese oblouky a má další prvky, se nazývá arkáda.

3. kolonády jsou určitým způsobem rozpracováním základního systému podpěry a trámů, skládají se z řady sloupů nesoucích sérii horizontálních překladů; kolonády mohou být rovné nebo zakřivené, a buď samostatné stavby nebo součásti velkých budov.

Související pojmy: → architektura, → antika, → sloup, → kladí, → trám, → portikus, → ochoz, → agora, → fórum, → arkáda.

L: SYROVÝ, Petr. Dobrodružství architektury. Praha : Nakladatelství ARCH, 1999, s. 340; LEWIS, Miles. Architektura: prvky v architektonických stylech. Brno : Computer Press, 2009, s. 182.

Kateřina Bránišová 16.10.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Kačík, Zofka777