Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Kabala ==
 
== Kabala ==
'''K.''' je druh židovské mystiky. Mystika je obecně směr v náboženství, při kterém se ten, kdo jej praktikuje (mystik), snaží oprostit od všedních starostí a přiblížit svou duši k Bohu. Slovo kabala je odvozeno z kořene ק-ב-ל, resp. ze slova kibel, které znamená „přijmout“. '''K.''' označuje „přijatou tradici“.'''K.''' má hlubokou tradici, přesto se ve spisech objevuje až v 11. až 13. století. Člověk vyznávající kabalu se naplno věnuje službě Bohu, studiu textů a Božích přikázání.
 
  
Ortodoxní judaismus považuje '''k.''' za esoterní tradici, která má svůj původ u Mojžíše na Sinaji a která byla předávána z generace na generaci.
+
'''K.''' je ''druh židovské mystiky''. Mystika je obecně směr v náboženství, při kterém se ten, kdo jej praktikuje (mystik), snaží oprostit od všedních starostí a přiblížit svou duši k Bohu. Slovo kabala je odvozeno z kořene ק-ב-ל, resp. ze slova kibel, které znamená „přijmout“. '''K.''' označuje „přijatou tradici“. '''K.''' má hlubokou tradici, přesto se ve spisech objevuje až v 11. až 13. století. Člověk vyznávající '''k-u''' se naplno věnuje službě Bohu, studiu textů a Božích přikázání.
  
Ve středověku se tradice '''k.''' nejvíce udržovala v jižní Francii a celé oblasti Španělska. Po vyhnání židů ze Španělska v roce 1492 se hlavním útočištěm stalo město Safed v dnešním Izraeli. Za zakladatele mystického centra v Safedu je považován Moše Cordovero.
+
Ortodoxní judaismus považuje '''k-u''' za esoterní tradici, která má svůj původ u Mojžíše na Sinaji a která byla předávána z generace na generaci.
  
Za posledním stupeň vývoje '''k.''', jakožto živé židovské mystiky, je považován východoevropský chasidismus. Významnou osobou ovlivněnou chasidismem byl například židovský spisovatel Elie Wiesel, mimo jiné držitel Nobelovy ceny míru a autor novely Noc.
+
Ve středověku se tradice '''k-y''' nejvíce udržovala v jižní Francii a v celé oblasti Španělska. Po vyhnání židů ze Španělska v roce 1492 se jejich hlavním útočištěm stalo město Safed v dnešním Izraeli. Za zakladatele mystického centra v Safedu je považován Moše Cordovero.
  
Kromě '''k.''' v pojetí chasidismu, který stále, byť v modlifikované podobě existuje, se kabala studuje i na univerzitách jakožto vědecký obor, jak v USA, tak v Izraeli.
+
Za posledním stupeň vývoje '''k-y''', jakožto živé židovské mystiky, je považován východoevropský ''chasidismus''. Významnou osobou ovlivněnou chasidismem byl například židovský spisovatel '''''Elie Wiesel''''', mimo jiné držitel Nobelovy ceny míru a autor novely Noc.
  
Související pojmy: → [[mystika]] → [[judaismus]] → [[náboženství]] → [[tradice]] → [[kultura]]
+
Kromě '''k-y''' v pojetí chasidismu, který stále, byť v modifikované podobě existuje, se '''k-a''' studuje i na univerzitách jakožto vědecký obor, jak v USA, tak v Izraeli.
  
L:
+
Související pojmy: → [[mystika]], → [[judaismus]], → [[náboženství]], → [[tradice]], → [[kultura]]
  
SADEK, Vladimír. Židovská mystika. Praha : Agite/Fra, 2009.  
+
L: <br />
 
+
SADEK, Vladimír. ''Židovská mystika''. Praha : Agite/Fra, 2009. <br />
KAPLAN, Aryeh. Meditace a kabala. Praha : Volvox Globator, 1999.  
+
KAPLAN, Aryeh. ''Meditace a kabala''. Praha : Volvox Globator, 1999. <br />
 
+
IDEL, Moše. ''Kabala: Nové pohledy''. Praha : Vyšehrad, 2004. <br />
IDEL, Moše. Kabala: Nové pohledy. Praha : Vyšehrad, 2004.
+
  
 
Václav Hlaváček 19.1.2017
 
Václav Hlaváček 19.1.2017
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Ostatní pojmy]]

Aktuální verze z 11. 4. 2017, 14:34

Kabala

K. je druh židovské mystiky. Mystika je obecně směr v náboženství, při kterém se ten, kdo jej praktikuje (mystik), snaží oprostit od všedních starostí a přiblížit svou duši k Bohu. Slovo kabala je odvozeno z kořene ק-ב-ל, resp. ze slova kibel, které znamená „přijmout“. K. označuje „přijatou tradici“. K. má hlubokou tradici, přesto se ve spisech objevuje až v 11. až 13. století. Člověk vyznávající k-u se naplno věnuje službě Bohu, studiu textů a Božích přikázání.

Ortodoxní judaismus považuje k-u za esoterní tradici, která má svůj původ u Mojžíše na Sinaji a která byla předávána z generace na generaci.

Ve středověku se tradice k-y nejvíce udržovala v jižní Francii a v celé oblasti Španělska. Po vyhnání židů ze Španělska v roce 1492 se jejich hlavním útočištěm stalo město Safed v dnešním Izraeli. Za zakladatele mystického centra v Safedu je považován Moše Cordovero.

Za posledním stupeň vývoje k-y, jakožto živé židovské mystiky, je považován východoevropský chasidismus. Významnou osobou ovlivněnou chasidismem byl například židovský spisovatel Elie Wiesel, mimo jiné držitel Nobelovy ceny míru a autor novely Noc.

Kromě k-y v pojetí chasidismu, který stále, byť v modifikované podobě existuje, se k-a studuje i na univerzitách jakožto vědecký obor, jak v USA, tak v Izraeli.

Související pojmy: → mystika, → judaismus, → náboženství, → tradice, → kultura

L:
SADEK, Vladimír. Židovská mystika. Praha : Agite/Fra, 2009.
KAPLAN, Aryeh. Meditace a kabala. Praha : Volvox Globator, 1999.
IDEL, Moše. Kabala: Nové pohledy. Praha : Vyšehrad, 2004.

Václav Hlaváček 19.1.2017

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Xhlav21, Zofka777