Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Institut umění - Divadelní ústav

I.u.– D.ú. byl založen v roce 1959 jako Divadelní ústav, od roku 2007 existuje již pod novým názvem a má právní formu státní příspěvkové organizace. Od poloviny 70. let 20. století sídlí v barokním Manhartském paláci v Celetné ulici v Praze. Hlavním posláním I.u.– D.ú. je poskytovat komplexní služby v oblasti divadla a dílčí služby v dalších oblastech umění (hudba, literatura, tanec a vizuální umění) české a zahraniční veřejnosti: shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje předměty sbírkového charakteru související s divadlem, provádí vědecký výzkum, iniciuje a podílí se na mezinárodních projektech, vydává odbornou literaturu. V I.u.– D.ú. sídlí Česká kancelář programu EU Culture.

I.u.– D.ú. se skládá ze dvou víceméně samostatných složek:

  • Divadelní ústav je otevřené informační, vědecké, poradenské, vzdělávací, produkční a nakladatelské centrum pro divadlo. Poskytuje služby jako knihovna (jedna z největších divadelních knihoven v Evropě), bibliografie, dokumentace, videotéka, fotoarchiv (scénografie a divadelní fotografie), internetové portály a databáze, dále vypracovává a spoluvytváří mezinárodní projekty, propaguje a prezentuje české divadlo v zahraničí, provádí dokumentační a sbírkovou činnost a vydává odbornou divadelní literaturu. V nakladatelství vychází zejména odborné teoretické a historické texty, monografie a divadelní hry. Divadelní ústav dokumentuje a monitoruje divadelní dění v ČR, provozuje elektronickou informační službu Infopult a informačního portál zaměřený na divadlo. V oddělení Kabinet pro studium českého divadla probíhá vědecký výzkum historie českého divadla.
  • Institut umění vznikl roku 2005 jako samostatné oddělení Divadelního ústavu; jeho cílem je rozvíjet a zvyšovat společenskou prestiž umění. Podporuje výměnu informací a zkušeností mezi uměleckými obory, poskytuje informační a poradenské služby, věnuje se vzdělávací činnosti, prezentaci a propagaci českého umění v zahraničí. Kromě toho se věnuje vzdělávání umělců a kulturních pracovníků, a to zejména v oblasti managementu, spravuje komplexní česko-anglický kulturní portál, česko-anglický hudební portál Czech Music a česko-anglický Portál české literatury, poskytuje konzultace v oblasti k financování kulturních projektů, realizuje program tvůrčích rezidencí pro různé umělecké obory (vizuální umění, literatura, performing arts...) atd.

V Institutu umění působí také sekretariát České hudební rady. Má oddělení hudební, taneční, literární a sekci tvůrčích uměleckých rezidencí.

I.u.–D.ú. pořádá pro veřejnost nejrůznější akce, kupř. výstavy, semináře, přednášky, rezidence, akce jako Noc divadel, konference aj. Provozuje následující internetové portály:

Související pojmy: → portál, → platforma, → tanec, → hudba, → divadlo, → sektor neziskový, → instituce, → seminář, → výstava, → rezidence umělecká, → Noc divadel, → konference, → Pražské quadriennale, → literatura, → rada, Česká hudební, → management, → projekt, → kabinet, → knihovna, → bibliografie, → dokumentace, → videotéka, → fotoarchiv, → scénografie, → fotografie divadelní, → databáze, → propagace, → sbírka, → organizace státní příspěvková.

L:
Institut umění - Divadelní ústav [on-line]. Institut umění-Divadelní ústav: Praha 1, © 2014 [cit. 2014-10-4]. Přístup z: [1].

Anna Goldmanová 30.9.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Zofka777