Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Institut Světelného Designu

I.S.D. vznikl roku 2008 z iniciativy osobností z oblasti světelného designu, divadelní produkce, umělců a techniků. Cílem institutu je v oblasti světelného designu a souvisejících technologií (zvukový design, projekce, práce s obrazem) vytvořit prostor pro vzdělávání a komunikaci, informační bázi a síť kontaktů tvůrčích osobností, společností i techniků; dalším cílem je poskytovat informační servis k akcím v oboru (představení, výstavy, přednášky, veletrhy apod.); I.S.D. nabízí možnost zapojit se do regionálních i mezinárodních projektů.

I.S.D. je oficiálně projekt České organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (ČOSDAT, o.s.), která je českým střediskem OISTAT, tj. mezinárodní organizace stejně zaměřené.

Mezi aktivity I.S.D. patří:

  • vzdělávací činnost – hlavní náplň činnosti institutu je pořádání ročního komplexního studia světelného designu – Škola světelného designu – (včetně návaznosti na zvuk & video). Lektory kurzů jsou čeští a zahraniční designéři a studenti by měli nabýt teoretických znalostí i praktických zkušeností,
  • akce kulturního a popularizačního charakteru – obvykle jsou navázány na jednotlivé workshopy Školy světelného designu, např. veřejné prezentace dílen i závěrečných realizací studentů školy, ale také samostatné instalace či realizace zakázek v daném oboru (př. spolupráce s festivaly či přehlídkami (např. Designblok),
  • Cena za světelný designI.S.D. uděluje od roku 2009 tuto cenu ze účelem reprezentace a nastavení standardů pro invenční, tvůrčí práci v oboru světelného designu.

Vedoucím celého projektu (institutu) je předseda ČOSDAT, o.s., František Fabián.

Související pojmy: → design světelný, → Cena za světelný design, → festival, → přehlídka, → instalace, → prezentace, → workshop, → video, → lektor, → institut, → OISTAT, → ČOSDAT, → představení, → výstava, → veletrh, → design zvukový, → projekce, → obraz, → projekt, → divadlo, → produkce.

Odkazy:
svetelnydesign.cz [on-line]. ČOSDAT o.s.: Praha 1, (c) 2000–2014 [cit. 2014-10-17]. Přístup z: [1].

Anna Goldmanová 17.10.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Joe Angrešt, Zofka777