Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Hrad

H. je silně opevněný středověký objekt sloužící jako opěrný bod a zpravidla i sídlo šlechtice.

I přes rozmanitost významu slova hrad, můžeme tvrdit, že pro hradební stavby bývají typické tyto prvky: hradby, příkopy, valy, věže různých typů, bašty a často i jedno a více předhradí.

V českých zemích se hrady stavěly zpravidla od 13. do konce 15. století, kdy vlivem rychle se rozvíjející vojenské techniky a rostoucích nároků šlechty na komfortní bydlení došlo k separaci obytné a vojenské funkce a středověký hrad byl nahrazen objekty kvalitativně odlišného typu jako je například zámek.

Nejznámější hrady v České republice: Český Krumlov, Český Šternberk, Bečov nad Teplou, Bezděz, Kost, Hrádek v Kutné hoře, Loket, Nové Hrady, Pražský Hrad, Trosky, Rabí, Švihov, Žebrák a Točník a mnohé další.

Související pojmy: → architektura hradní, → typologie hradů, → zřícenina, → hradba, → věž, → bašta, → donjon, → podhradí, → aristokracie, → tvrz, → zámek, → hrad městský, → hrad vodní, → hrady skalní, → marketing hradů, → hrad plášťový, → krakorec, → ostrožna, → ganerbenburg, → bergfrit, → dispozice bergfritová, → bollwerk, → věž útočištní, → střílna, → břit, → latrán, → prevét, → sedile, → cimbuří, → arkýř, → kastel, → databáze EBIDAT, → databáze zaniklých obcí a objektů, → turismus filmový, → festival Hrady.cz, → asociace majitelů hradů a zámků, → hladomorna, → prak.

Odkazy:
Webové stránky Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska. Vysvětlivky k ikonografii. 2011, přístup z: [1].

Michaela Mladá 23.5.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Joe Angrešt, MichaelaMlada