Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Homomonument

Homomonument v Bruselu. Zdroj: [1]
První z homomonumentů světa, Amsterodam. Zdroj: [2]
Homomonument v Berlíně. Zdroj: [3]
Homomonument v San Franciscu. Zdroj: [4]

H. je objekt (památník), který byl vystavěn a je věnován existenci nebo událostem spojeným se životy příslušníků sexuálních menšin (lesbiček a gayů).

Ve světě se h-y vyskytují jen poměrně vzácně, v Česku zatím žádný takový objekt není. Mezi nejvýznamnějí příklady h-ů patří památník v centru Amsterodamu, na náměstí Westermarkt poblíž kostela Westerkerk; byl vybudován v roce 1987 podle návrhu nizozemské umělkyně Karin Daan. Pomník byl jako první na světě věnován osobám patřícím k výše uvedeným menšinám, které byly na základě své sexuální orientace utlačovány nebo zabity; je věnován i aktivistům vystupujícím proti homofobii, nenávisti a útlaku a bojujícím za jejich svobodu a rovnoprávnost. Použitá symbolika tohoto prvního h. viz [5].

Mezi další příklady lokalizace h-ů ve světě patří: Frankfurt nad Mohanem (1994), Kolín nad Rýnem (1995), Sydney (2001), San Francisco (2003), Montevideo (2005), Sitges u Barcelony (2006), Haag (maketa amsterodamského památkníku) (2006), Berlín (Památník gayům persekuovaným NSDAP) (2008), Barcelona (2011), viz [6] a dále i Brusel (jednoduchý památník se jmény, [7]), Utrecht, Tel Aviv a další.

Související pojmy: → minorita, → památník, → prostor veřejný, → umění ve veřejném prostoru, → genius loci.

Eva Heřmanová 10.10.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Joe Angrešt, Quido Meruňka